Spolu s Robertem Křesťanem, Karlem Plíhalem, Jarkem Nohavičku, bratry Nedvědy, Ivanem Mládkem či Wabi Rivolou je dnes Wabi Daněk snad nejhranějším písničkářem u všech letních táborových ohňů. Jeho píseň Rosa na kolejích snad i může být považována za hymnu všech skutečných čundráků.

Původně člen trampských kapel Plížáci a Rosa a držitel několika Port, jako jiní jeho kolegové hranice tohoto žánru dávno překročil. Stalo se tak již v osmdesátých letech kdy si začal všímat civilních témat a začal vystupovat jako osamělý muž na pódiu, jako písničkář.

Narodil se jak víme podle názvu jedné jeho písně v roce 1947, tehdy ještě ve Zlíně. Dětství prožil v prostředí galské přírody obklopen skautskými a trampskými písněmi rodičů a jejich přátel z komunisty rozpuštěného skauta. Po vyučení zámečníkem a vojně přesídlil z bytových důvodů do Chodova u Karlových Varů, kde se potkal s kapelou Plížáci. S ní se dostal i na Portu, tehdejší soutěž trampské a folkové písně. Po návratu zpět do Gottwaldova se stal členem skupiny Rosa, pro kterou napsal píseň Rosa na kolejích. S oběma skupinami získal Interpretační portu, tedy cenu za nejlepší hudební výkon. „Své posluchače si získává až neopakovatelným klidným projevem a hlubokým melancholickým hlasem. Něco na jeho písničkách opravdu uklidňuje,“ připomněl pravidelný návštěvník jeho koncertů Pavel Jiříček z Nového Jičína. Počátkem osmdesátých let trampští autoři začali vystupovat jako trampští písničkáři a Wabi Daněk se stal jedním z nich. Tehdy stále ještě amatérský písničkář dostal třikrát za sebou autorskou portu za písně Rosa na kolejích, Ročník 47, Nevadí.

Na nádvoří hradu Starý Jičín vystoupí Daněk v pátek 1. srpna od 20 hodin. Za nepříznivého počasí bude tato akce přesunuta do sálu kulturního domu ve Starém Jičíně. O den, tedy v sobotu 2. srpna, později proběhne na hradě celoodpolední program skupin historického šermu. (mer)