O čem bude? „Letitá moudrost říká, že člověk je třikrát divný. V okamžiku zrození, o svatební noci a v okamžiku smrti. Co je to za divnost, že vešla do přísloví? V oněch třech chvílích se dotýkáme tajemství, ba stáváme se jím.

Neuchopitelnost světa skrze nás ožívá – palčivě, bláznivě, šťastně…, ale především neodvolatelně. Není před ní úniku, byť bychom sebevíc vězeli v kulisách každodenní zdánlivé samozřejmosti našich životů,“ vysvětlují v programu sami muzikanti.

Nová inscenace Hradišťanu chce podat zprávu o tom, že v každé všednodenní chvíli jsou na dosah nejhlubší tajemství života. Že pod tenkou slupkou všednosti dýchá nesamozřejmý vesmír protkaný vlásečnicemi vzájemných vztahů a souvislostí. Choreografie i hudba hledají živý jazyk současnosti, ale snaží se přitom nezpřetrhat spojení s hlubokými kořeny, z nichž vyrůstají.

Dramaturgie souboru dnes čerpá z regionálních souvislostí a všímá si lidového umění v jeho širším geografickém a historickém kontextu. Specifický je jeho nezvykle široký žánrový záběr a netradiční repertoár. Soubor je častým hostem TV pořadů, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby, na nichž získal řadu ocenění.

Častá je i spolupráce s rozhlasem a filmem a také s předními soubory a sólisty různých žánrů. Hradišťan natočil více než 25 stěžejních zvukových nosičů a na mnoha dalších spolupracoval. Tleskali mu diváci čtyř kontinentů.

V novojičínském Beskydském divadle vystoupí muzika Hradišťan ve středu 25. ledna od 19 hodin.

-mer-