Pravidelné jazzové koncerty na Staré poště si hostily celou řadu výborných uskupení nejen z České republiky, ale mnoha jiných zemí včetně spojených států. Tento pátek přivítá Galerka kapelu ze Slovenska - Miloš Železňák trio.

Záběr kytaristy, skladatele a pedagoga Miloše Železňáka sahá od hranic rockové muziky, přes blues až po jazz. Rodák z Humenného spolupracoval během své hudební kariéry s téměř kompletní slovenskou hudební špičkou, a to hned několika generací. „Za všechny stačí připomenout taková esa, jako Gaba Jonáša, Juraja Grigláka, Martina Valihoru, Marcela Buntaja, Martina Gašpara či Štefana Bugalu,“ připomněl pro Region hudební publicista Richard Boryna.

Železnákova hra na kytaru je velmi specifická, emočně plná, jemná, ale přitom průrazná a čistá. Přelévá se z jednotlivých žánrových poloh a nálad zcela přirozeně, z tepající písně bluesového hávu do vod klidných jazzových balad a naopak. Kompozice, na první pohled možná jednoduché, vystavěné na zajímavých a příjemně poslouchatelných melodických linkách, v sobě ve skutečnosti skrývají velmi složité struktury a hráčsky náročné pasáže. Kvalitní rytmické zázemí pro kytarové vyprávění tvoří bubeník Martin Janočka a kontrabasista Robo Ragan.

Koncert tria Miloše Železňáka zahájí, jak už bylo řečeno, sérii koncertů, které se budou každý měsíc konat v Galerce v rámci Jazzového klubu. Ten už v různých obměnách funguje pod záštitou Městského kulturního střediska v Novém Jičíně šestým rokem a uvádí zajímavé jazzové, nebo jazzu příbuzné hudební projekty. Setkat se v něm můžeme s různými jazzovými styly počínaje blues až po žhavý dnešek v podání našich i zahraničních interpretů včetně těch, co vystupují i v samotné kolébce jazzu USA.

Miloš Železňák trio vystoupí v novojičínském hudebním klubu Galerka na Staré poště v pátek 24. září od 20 hodin. (mer)