Hnutí hippies dalo světu kromě velké myšlenkové revoluce ve druhé polovině minulého století také zcela svébytnou odnož hudby. Jeho vlivy zasáhly spoustu hudebních žánrů a dalo světu spoustu výjimečných hudebních osobností. Právě o nich bude vyprávět spolu hudebními ukázkami nestor české hudební publicistiky Jiří Černý v oderském hudebním klubu Village Sound už tento čtvrtek.

Do Oder a vůbec na novojičínsko se vrací po dlouhé době. Do podvědomí hudební veřejnosti vstoupil Černý razantním způsobem v sedmdesátých letech. Jeho články v časopise Melodie prosluly svou nemilosrdnou a tvrdou pravdivostí. Také mu ale vynesly velké uznání a respekt. Své největší proslulosti dosáhl kritik, moderátor, publicista a komentátor první československou rozhlasovou hitparádou Dvanáct na houpačce. Ta byla definitivně zakázána zkraje sedmdesátých let. Dnes Jiří Černý spolupracuje se všemi druhy médií a jeho články a komentáře se dají číst také na jeho vlastních populárních internetových stránkách www.nacerno.cz. Mimo jiné objíždí české kluby s tématickými programy o známých osobnostech muziky dvacátého století, jako například právě o Zuzaně Navarové, Jimi Hendrixovi, Led Zeppelin, Sex Pistols, ale také o Haně Hegerové, či Karlu Krylovi. „Já mám v sobě obrovskou touhu a nutkání svěřit se s tím, co a proč se mi líbí. Je to samozřejmě jen promile co do počtu lidí, které naladíte na stejnou strunu. Ale je a mě to strašně baví a je v tom zvláštní druh krásy," vysvětlil důvody svého putování v jednom z dřívějších rozhovorů.

V oderském hudebním klubu Village Sound v přísálí Dělnického domu vystoupí Jiří Černý se svým pořadem o Jarkovi Nohavicovi ve čtvrtek 26. listopadu od 20 hodin. (mer)