Historie poslechových večerů konaných pod záštitou Městského kulturního střediska spadá na konec roku 2005. Tehdy začaly vznikat ziniciativy Hudebního a zvukového oddělení Městské knihovny, které se za tím účelem spojilo sčajovnou Archa.

Po přesunutí Hudebního a zvukového oddělení knihovny do budovy Staré pošty se znovu navázalo na osvětové tendence Podzemní moderny a autor celého projektu Jan Gorol přišel s velkoryse pojatým cyklem The Residents. „S hudbou The Residents jsem se seznámil před 10 lety. Vznikli už vroce 1965 a od počátku zachovávají stoprocentní anonymitu před veškerým světem, což činí dodnes. Hudebně je to hůře stravitelný pokrm, něco zexperimentální, konkrétní a vážné hudby, zminimalismu, psychedelie a recese – zvláštní a bizarní humor je neoddělitelnou součástí jejich tvorby. Dnes jsou voblasti alternativní kultury uznávanou veličinou,“ vysvětlil svou volbu.

The Residents se stali známými počátkem sedmdesátých let, kdy přišli scoververzemi slavných květinových kapel jako Beatles, Led Zeppelin, Mothers of Invention, Cream, Doors, Rolling Stones nebo i spředělávkami amerických hudebních skladatelů. Významné jsou také jejich artefakty zoblasti undergroundových filmů, videoklipů a podivně humorných live performancí.

Celý soubor večerů týkajících se The Residents je rozdělen do pěti částí, které by měly nastínit alespoň něco ze snah kultovních umělců. „Čtvrteční, už předposlední zastávkou po rozsáhlé tvorbě této neuvěřitelné skupiny bude jejich celovečerní animák Eskimo,“ představil Gorol své plány.

Poslechové seance, které jsou skloubením přednášky a vizuální dokumentace, jsou zatím naplánovány vždy na poslední čtvrtek vměsíci, aktuálně tedy na 31. ledna od 19 hodin, vHudební kavárně Stará pošta. (mer)