Na Libušín se nezapomíná. Přestože od vyhoření překrásné Jurkovičovy vily uplynulo už několik týdnů, díky nové výstavě Libušín opět ožije. Alespoň na fotografiích. Město Frenštát pod Radhoštěm a obec Trojanovice se snaží Libušínu pomoci ze všech sil. Ve středu 7. května oficiálně převzaly od výrobce osm unikátních výstavních panelů.

Významné výročí

Expozice nazvaná Kdo postavil Libušín? je věnovaná 130. výročí nejstaršího turistického spolku u nás, Podhorské jednoty Radhošť.

Unikátní výstavu financovaly Frenštát a Trojanovice rovným dílem. Odkdy budou panely, prozrazující zajímavé informace, postřehy a fotografie nádherné kulturní památky, k vidění? „Výstavu Kdo postavil Libušín? bude moci široká veřejnost vidět poprvé v sobotu 17. května v rámci oslav Uzamčení země Valašské na sto roků," prozradil jeden z organizátorů výstavy Marian Žárský.

V pořadí již sedmý ročník této akce, která je nejen mezi obyvateli Frenštátska, ale také mezi vyznavači ekologie velmi oblíbená, odstartuje ve 14 hodin na klasickém místě, tedy u zvoničky Strážkyně Beskyd na frenštátských Horečkách.

Informace o Libušínu nezůstanou pouze na Novojičínsku, ale postupně se dostanou ke mnoha obyvatelům naší republiky, která se celá usilovně snaží o vzkříšení vyhořelé Jurkovičovy vily.

„Po vystavení na Horečkách poputují panely po dalších beskydských městech a obcích. Na podzim máme v plánu umístit výstavu na dvou krajských úřadech, konkrétně Moravskoslezském a Zlínském," prozradil Marian Žárský a dodal: „Na samotném konci tohoto roku zavítá výstava také do Senátu Parlamentu České republiky."

Pět milionů

Součástí osmi panelů bude mobilní pokladnička sbírky Valašského muzea v přírodě z Rožnova pod Radhoštěm, jež má požárem poškozený objekt ve své správě. Ti, kteří do veřejné sbírky, vyhlášené 3. března tohoto roku, zatím nepřispěli, tak budou mít možnost přímo se zapojit do záchrany Libušína.

Ostatně o jeho osud se jak památkáři, správci a vyznavači turismu, tak obyčejní lidé perou ze všech sil. Svědčí o tom konto veřejné sbírky, které v tomto týdnu hlásalo neuvěřitelné číslo. K 7. květnu to bylo 5 140 494 korun. Lidé také stále přispívají do pokladniček.

„Sice jsem poslal stovku přímo na účet, ale když jsem byl o Velikonocích ve skanzenu v Rožnově, při čekání ve frontě jsem stejnou částku ještě hodil do pokladničky. Při opravách bude každá koruna dobrá," shrnul pocity většiny přispěvatelů pan Zdeněk.