Karel Růžička působí na české jazzové scéně dobrých padesát let. Studoval na pražské konzervatoři bicí nástroje a klavír. Záhy po absolutoriu v roce 1960 začal spolupracovat s průkopnickým souborem Studio 5 Luďka Hulana. Během dalších let působil v souborech Jazz Celula Laca Decziho a SHQ Karla Velebného.

„Současně nahrával a koncertoval se sólisty, jako jsou Rudolf Dašek, Tony Scott, George Mraz, Jiří Stivín, Rudolf Rokl, Jean Luc Ponty, Carmell Jones, Andrew Cyrille, Jean Toots Thielemans, Tomasz Szukalski, a dále s orchestry Gustava Broma, Pražským bigbandem Milana Svobody, Finnish Radio Bigband-YLE, bigbandem Dánského rozhlasu a jako dirigent s jazzovým orchestrem Evropské rozhlasové unie EBU," připomínají jeho uměleckou dráhu v pozvánce pořadatelé.

Jeho skladby Celebration Jazz Mass, Te Deum a Magnificat byly s velkým úspěchem uvedeny na festivalech Pražské jaro, na Evropských kulturních týdnech v německém Passau a na koncertech ve Spojených státech Amerických. V letech 1996 a 1997 byl prezidentem České jazzové společnosti.

V současnosti je ředitelem každoroční Jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantu a věnuje se kromě koncertních aktivit a komponování též pedagogické činnosti na skladatelském oddělení konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze.

Jeho umění teď uslyšíme ve Štramberku v rámci pořadu Jazz U Písařů. Ten pořádá na Novojičínsku pravidelně jeden z nejvýraznějších moravských jazzmanů Boris Urbánek. Do štramberského Zámeckého sálu v domě U Písařů zve zajímavé osobnosti českého jazzu a blues už několik let. „Vystupovali zde už například legendární Emil Viklický s cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou, saxofonista Michal Žáček a další a další," připomenul pro Region publicista Richard Boryna.

V Zámeckém sále domu U Písařů ve Štramberku vystoupí tentokrát Karel Růžička v neděli 11. listopadu od 17 hodin. (mer)