Setkání s Mateřídouškou, tedy audiovizuálním spojením Terezy Damcové a Jiřího Suchánka, je opravdový mystický zážitek. Jejich Performance Art je uměním na pomezí filmu, elektroniky a divadla. „Jejich tvorba je jedinečná, výjimečná dokonce na celé Moravě,“ řekl organizátor akce z novojičínského Městského kulturního střediska Michal Horniak. „Je to takový mix projekce, divadla, hudby, zkrátka přesně taková progresivní záležitost, jaké u nás teď zejména ve větších městech získávají rychle na popularitě,“ dodal.

Mateřídouška vznikla na přelomu roku 2004 a 2005 a je tvořena dvěma dosti odlišnými osobnostmi s jasně rozdělenými úkoly a funkcemi. Obě se navzájem doplňují a ovlivňují. Zatímco Tereza Damcová (zpěv, kostýmy, objekty, kresby a koncept videoprojekce) je éterickou duší Mateřídoušky, jejím vizuálním ztělesněním, Jiří Suchánek (hudba, kamera, střih a animace) je naopak pevným bodem, který dává věcem řád a strukturu. Spřádá trpělivě jemné hudební a rytmické motivy a krotí jimi svou partnerku podobně jako krotitel divou šelmu (třeba leoparda) v manéži. Je to občas nebezpečná hra a možná je to právě on, kdo nakonec zachraňuje (nejen) obecenstvo před úplnou ztrátou v bludišti imaginace. Oba umělci pocházejí z umělecké scény kolem FAVU a jakási brněnská rozšafnost, jak to nazval ve své recenzi publicista známý pod pseudonymem Sada Misek, je v jejich vizuálním a hudebním stylu poměrně dobře zachytitelná. Inspirace lidovou hudbou, daleko snadnější a přirozenější stylové přechody, pitvořivé názvy a specifický smysl pro humor. Zkrátka místo upjatosti, pózy a snad odstupu, tak typického pro pražskou výtvarnou scénu, je z nich cítit spíše opravdovost a lidskost.

Mateřídouška se doposud představila na několika českých festivalech, vystoupila na společném koncertě s Christianem Fenneszem v pražském divadle Archa a překvapila diváky například v Rumunsku nebo Polsku. V novojičínském hudebním klubu Galerka vystoupí Mateřídouška v pátek 11. ledna od 20 hodin. Výstava děl Terezy Damcové bude ve Výstavní síni novojičínské Staré pošty do 11. února.