K hlavním hvězdám patří slovenský zpěvák Richard Müller, kapely Horkýže Slíže, David Koller, Prago Union, Olga Lounová, Petr Bende, Mňága a Žďorp a další umělci. Kromě hudební stage nebude chybět DJ, ani zóna pro rodiny s dětmi.

Hudební část akce bude mít i ukrajinskou linku ve formě vystoupení dvaatřicetileté Myroslavy Salijové z Kyjeva, která prchla před válkou ve své domovině a žije v na Valašsku. Pořadatelé se také rozhodli nabídnout volné vstupenky Ukrajincům, kteří do našeho kraje uprchli před válkou. 

V posledních letech zakladatelka skupiny Pravycja veřejně nevystupovala. Tvrdí, že neměla co říct, že ztratila inspiraci. Nyní se po dvouleté umělecké přestávce znovu vrací na pódia. Těžké chvíle, které zažila jí přinesly i novou motivaci. Opět cítí, že má hudbou co říci. Na festivalu reBarbora Open Music vystoupí společně s úplně novou, pro tuto příležitost sestavenou doprovodnou kapelou. Tu tvoří hudebníci z Ostravy a Opavska - Josef Pak, Adam Matýsek a Bedřich Tošer.

V areálu bývalého dolu Barbora se bude koncem května konat hudební festival, na kterém mj. vystoupí zpěvák Richard Müller.
Festival reBarbora nabídne plno muziky. Vystoupí i umělci z Ukrajiny

„Myslím, že vystoupení ukrajinských kapel může být pro uprchlíky aspoň nějakým povzbuzením, může jim dodat energii a zlepšit jim náladu. A to není málo,“ říká Matěj Ostárek, jeden z dua organizátorů z agentury New Wind Production, která pořádá úspěšný festival Štěrkovna Music Open.

Společně s kolegou Davidem Moravce připomínají, že tento festival nebude jen o hudbě.„Naším mottem je v tomto případě ´Trvale udržitelná zábava'. ReBarbora bude vůbec první trvale udržitelný festival v republice, který minimalizuje zatížení životního prostředí,“ vysvětluje Matěj Ostárek.

Organizátoři udržitelného festivalu reBarbora při představování programu akce, která se koná v pohornické krajině.Organizátoři udržitelného festivalu reBarbora při představování programu akce, která se koná v pohornické krajině.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Bezobalový provoz, čistá energie

Organizátoři slibují bezobalový provoz, zálohované kelímky na nápoje. Úplně poprvé se budou dokonce používat vratné panáky na tvrdý alkohol. Vratné a omyvatelné budou i všechny nádoby, které budou používat prodejci jídel.

Velmi důležitým prvkem udržitelného festivalu bude i testování využití vodíkového agregátu na výrobu elektřiny, zbývající energie bude z obnovitelných zdrojů.

Festival Beats For Love v Dolní Oblasti Vitkovice, 6. července 2019 v Ostravě.
V květnu startuje hudební léto v MS kraji. Podívejte se, na co se můžete těšit

Organizátoři budou také pro snížení zatížení životního prostředí využívat čistou dopravu. Návštěvníky z Ostravy přivezou na Barboru ekologické autobusy jezdící na CNG, jeden z partnerů představí na festivalu čistě elektrický vůz Renault Mégane. 

„Chceme v praxi vyzkoušet co nejvíce věcí, které v našem oboru pořádání kulturních, společenských a hromadných akcí, sníží dopad na životní prostředí. Můžeme tak inspirovat i další organizátory, kteří by pak s nimi mohli v budoucnu pracovat," říká Matěj Ostárek.

Diskuze s odborníky na aktuální témata

Kromě hudby se návštěvníci festivalu reBarbora mohou těšit také na sérii diskuzních setkání, které připraví Meltingpot v čele se Zlatou Holušovou.

Karvinské moře. Práce na rozšiřování pláže a úpravách zázemí pokračuji. Pokládá se i asfalt na okruhu, po kterém kolem vody povede cyklostezka.
Okolo karvinského moře pěšky, na kole či na bruslích? Trasa už se staví

„Diskuzní scéna nabídne celkem šest tematických bloků a dvě desítky řečníků. Diskutovat se bude o světě bez vůně benzinu, udržitelné domácnosti či ekologických mýtech. Na fóru vystoupí například ekonom Lukáš Kovanda, expert v oblasti energetiky Stanislav Mišák či vynálezce a inovátor Lukáš Brus,“ přiblížila Zlata Holušová.

Organizátoři festivalu reBarbora věnují vstupenky pro čtenáře Deníku. O ně můžete soutěžit na facebooku Karvinského deníku - zde.