Hudbu složil Štěpán Rak, námět a výběr textů si vzal na starosti Alfred Strejček. Koncert má šest částí a je nastudován v pěti jazykových verzích: české, německé, anglické, latinské a španělské. Byl uveden ke 400. výročí narození J. A. Komenského pod záštitou UNESCO v roce 1992 a do dnešní doby má za sebou přes 550 provedení ve více než 30. zemích celého světa.

Texty pochází z práce Obecná porada o nápravě věcí lidských. Tímto stěžejním dílem, které Komenský začal psát v roce 1642 chtěl povzbudit všechny národy světa k všenápravě, ale poukazoval na to, že je třeba začít od sebe sama. V jednom z dílů Obecné porady uvádí: "Mnozí si všímají jiných, sebe nikdo, mnozí učí jiné, sebe nikdo, mnozí spravují a napravují jiné, sebe sama nikdo. Tedy, aby tato stížnost přestala, nechť už začne každý nejdříve sám u sebe se vším, co směřuje k nápravě věcí. Proto ať konáš cokoli, vždycky vyber věcí nemnoho, neboť mnohost rozptyluje, nemnohost soustřeďuje; ale nejlepších, neboť jedno nejlepší vydá za mnoho méně dobrých a těch se pevně drž, abys nemohl býtí od nich odtržen a znovu zapleten v mnohost a malichernosti".

V dokonalé symbióze komponované hudby Štěpána Raka a mistrovském přednesu Alfreda Strejčka vyznívají stále myšlenky Komenského neobyčejně živě, jakoby je tento veliký myslitel psal pro dnešek. Představení má zvláštní, sugestivní atmosféru oživlého poselství dávných věků.

Ve fulneckém Kostele sv. Josefa se koncert s názvem Vivat Comenius koná v neděli 25. října od 16 hodin. (mer)