Neuvěřitelný osmadvacátý ročník přehlídky netradičních divadel známý jako Kopřiva odstartoval včerejším dnem prvními představeními. Do Kopřivnice se na jednu z nejstarších akcí tohoto typu sjeli milovníci alternativních a experimentálních divadel ze širokého okolí.

Kopřivě klasicky patří některý z dubnových víkendů. V letošním roce přehlídka připadla na pátek 25. a sobotu 26. dubna. Jako každý rok, je i třetí dekáda akce pod taktovkou jejího duchovního otce, dramaturga Jiřího Cachnína. „Kopřiva vznikla v roce 1987 jako iniciativa amatérského divadelního souboru Šok, působícího při mládežnickém M-klubu, centru místní alternativní kultury. V 90. letech přesídlila z komorní scény do kulturního domu a stala se jednou z nejvýznamnějších kopřivnických akcí," zavzpomínala na začátky vyhlášené přehlídky tisková mluvčí města Kopřivnice Lucie Petříčková. Od roku 1995 jsou na Kopřivu zvána zahraniční divadla, zpočátku jen slovenská, ale později se v rámci festivalu prezentovali také umělci z Polska, Ruska nebo Japonska.

Na programu letošního ročníku jsou hry čtyř českých a čtyř slovenských divadel, která se představí na třech scénách. Většina představení se odehraje v místním katolickém domě, jedno zaplní velký sál kulturního domu a dvě zavedou diváky do sousedního Štramberka.

V pátek si na své přišli milovníci představení pro děti, které pobavilo Divadlo PIKI. Ani dospělí nepřišli zkrátka, jelikož mohli zhlédnout hororový příběh Divadla Kontra, veselou žilinskou legendu anebo tragikomickou biografii Hugo Haase či dva doprovodné koncerty.

Dnes je na programu loutkový Malý princ Víti Marčíka mladšího, Erbenova Kytice, jako semaforský muzikál zlínských studentů, a dvě velká představení známých ruských autorů Divadlo Petra Bezruče z Ostravy přiveze Strýčka Váňu a bratislavské Túlavé divadlo uvede Cafe Dostoyevski. Festival nevšedních zážitků uzavře koncert folkové skupiny Vrkoč. Přepravu mezi jednotlivými scénami budou zajišťovat bezplatné autobusy.

„Přestože je přehlídka nesoutěžní, letos na ní budou uděleny ceny. O dvou z nich, za tvůrčí přínos a za nejlepší herecký výkon, rozhodne porota složená z divadelních teoretiků a dramaturgů, o třetí budou hlasovat diváci," dodal na závěr Jiří Cachnín.