K vidění bude od prvního březnového dne v Lašském muzeu a také v Muzeu Fojtství, kde se svého slavnostního zahájení dočká už dnes v 17 hodin.

„Po deseti letech se veřejný prostor opět začíná zaplňovat zmínkami o takzvaných osmičkových výročích. Zatímco v roce 2008 se pozornost rovnoměrně rozprostřela mezi všechny významné roky, letos tomu bude jinak. Hlavní důraz bude kladen na první z oněch let končících osmičkou, na rok 1918,“ uvedl k výstavě kurátor Lašského muzea Pavel Dvořák.

ZÁPŮJČKA NÁRODNÍHO MUZEA

Výstava se tak bude věnovat především prvnímu prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi. Kopřivnickým muzeím ji zapůjčilo Národní muzeum, které ji uspořádalo již v roce 2009.

„Výstava byla vlastně završením dlouhodobého pořádání a digitalizace stejnojmenného fotografického fondu, který dokumentuje dobu prvních patnácti let republiky se zaměřením na osobu Tomáše Garrigue Masaryka,“ doplnil Pavel Dvořák.

NĚKOLIK SEKCÍ

Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout kolekci více než osmi desítek snímků rozdělených do několika sekcí, které představí například Masarykovu rodinu, prezidentská sídla, oficiální každodennost, tělovýchovu a brannost v Československé republice nebo Masarykovy cesty po republice i světě.

Autorem většiny fotografií a zároveň tvůrcem hradního fotoarchivu je fotograf Jano Šrámek.

Kromě toho nabídne expozice také textové materiály, které dění na fotografiích zasazují do patřičného kontextu a divákům ukazují, že tyto snímky nevznikaly jen z dokumentačních důvodů, ale ve své době měly i jakýsi propagační potenciál.

Projít si výstavu budou moci zájemci v Kopřivnici až do 13. května s tím, že v Lašském muzeu budou prezentovány konkrétně materiály týkající se Masarykovy rodiny a prezidentských sídel. Zbytek kolekce pak představí Muzeum Fojtství.