Uskuteční se na den přesně od chvíle, kdy byl na vrcholu Červeného kamene položen základní kámen nikdy nevztyčené rozhledny Masarykova volebního kraje.

„Slavnost položení základního kamene rozhledny Masarykova volebního kraje se konala v neděli 7. srpna 1938. Měla být prvním krokem k vybudování důstojného a trvalého památníku dvacátého výročí samostatného Československa v kraji, který v letech 1907 a 1911 zvolil Tomáše Garrigua Masaryka svým poslancem do rakouského říšského sněmu,“ uvedl Ondřej Šalek, kurátor kopřivnického Muzea Fojtství. Výstavbu rozhledny se ale nakonec ve městě nikdy nepodařilo zrealizovat.

Nyní se mohou lidé zúčastnit slavnostního znovuodhalení zrestaurovaného základního kamene na vrcholu Červeného kamene, ale také zahradní slavnosti v restauraci Pod Kaštany. „Slavnostní program bude zahájen přesně po osmdesáti letech, to znamená v úterý 7. srpna v 15 hodin kousek od vrcholu nejvyššího kopřivnického kopce a pokračovat bude od 17 hodin v restauraci Pod Kaštany, kde je připraven doprovodný program,“ prozradil dále kurátor muzea.

PROGRAM AKCE

Přichystána bude kromě jiného výstava mapující historii kopřivnického skautingu, včetně ukázky repliky historického podsadového stanu, návštěvníci si budou moci také vyslechnout přednášku historika Ondřeje Šalka o „osudových osmičkách“ v historii Kopřivnice, chybět nebude ani koncert kapely Cizinci a táborový oheň.

„V rámci projektu, který byl finančně podpořen městem Kopřivnice, nechali skauti rovněž vyrobit pamětní odznak, který ztvárňuje všechna uváděná výročí a byl navržen ve spolupráci se studiem FlooD desigN,“ doplnila tisková mluvčí města Jana Hromočuková.