„Když jsme se rozhodli udělit poctu člověku a jmenovat ho čestným občanem, rozhodovali jsme o čtyřech lidech, kteří ve Fulneku vykonali mnoho práce. Když bylo poprvé vysloveno jméno Komenského, myslel jsem si, že se rouháme. Že je to veličina, která přestože v tomto městě žila, překročila tu mez. Když zaznělo podruhé, řekl jsem si, proč ne,“ řekl po krátkém přivítání přítomných fulnecký starosta Jiří Dener.

Zároveň připomněl, že díky knize Františka Hýbla se městu podařilo ještě zvýšit úctu k velikánovi Komenskému. „Konečně díky profesoru Hýblovi můžeme pustit do světa publikaci, která byla připravována pětadvacet let, ale nikdy k tomu nedošlo,“ poznamenal Dener a připomněl, že město ještě na letošek chystá instalaci sochy sedícího Komenského od autora Igora Kitzbergera.

S poděkováním autorovi se přidal také místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer, jenž zdůraznil, že velký podíl na tom, že kniha vyšla, má rovněž pracovnice městského kulturního centra Pavlína Vráblová. Právě s ní a autorem, oba představitelé knihu oficiálně pokřtili. „Byla bych ráda, kdyby se tato kniha stala knihou, kterou si dáváme třeba pod polštář a přeji ji, aby nebyla knihou, se kterou se třeba podkládá nábytek,“ vyslovila přání Vráblová, které osobně poděkoval za spolupráci i samotný autor.

„Nesmírně si vážím celé rodiny Vráblové i Pavlíny, díky nimž, jsem se seznámil s počítačem. Díky nim je v knize sto patnáct fotografií,“ vyslovil poklonu své pomocnici František Hýbl. Ten prozradil, že v knize lze najít některé věci, o něž se komeniologové dohadují i vzácné, dosud nepublikované informace. „Je to taková určitá satisfakce Komenskému za to, co mu tady vaši předkové dělali. Mně se dokonce podařilo zjistit, že dvakrát Komenského napadli a zbili holí. Takže myslím, že čestné občanství, tato kniha, a ta socha to napravují,“ pousmál se Hýbl.

Po jeho krátkém vyznání moderátorka Renáta Eleonora Orlíková vyzvala přítomný orchestr J. P. Vejvanovského k zahrání další skladby, po níž se pocta Komenskému přiblížila finále. Starosta s místostarostou odhalili malou kopii sochy, která bude ještě letos stát v parku u Komenského památníku, a symbolicky poklepali kladívkem na podstavec, na němž stála. „Chceme, aby socha byla odhalena v den letošního výročí Komenského,“ uzavřel starosta.