První ročník Krylofestu proběhl před dvěma lety, po roční pauze se koná podruhé už tuto sobotu. I tentokrát bude plný velmi kvalitní muziky, a to jak z poeticky písničkářského, tak i z rytmického ranku. „Návštěvníci festivalu by to měli brát jako pohodovou akci, kde se uvolní, pobaví, zatančí, zazpívají, prostě jak kdo bude chtít. Pokud někdo z účinkujících bude chtít zahrát nějakou písničku od mého bratra Karla, tak proti tomu nic nemám a budu rád. Není to však to hlavní. Každý z účinkujících by měl předvést to své, co v něm je," řekl při příležitosti prvního ročníku akce bratra Karla Kryla Jan, který se na festivalu organizátorsky i coby vystupující podílí.

V sedlickém areálu Sněženka se představí mimo jiné také zástupci zahraniční hudební scény. Vystoupí jazzová a bluesová zpěvačka Juwana Jenkins s českým Tonny Blue Bandem, slovenskou písničkářskou scénu budou zastupovat dvě výborné zpěvačky Zuzana Homolová a Soňa Horňáková. Z jejich domovské krajiny přijede i kapela Hrdza, která hraje písničky spíše folkrockové. Českou scénu zastoupí zpívající právník Ivo Jahelka, Martin Maxa a hudební redaktor, divadelní autor a samozřejmě také muzikant z Olomouce Richard Pogoda.

Krylofest tak trochu nepřímo navazuje na Krylonoce, které se konaly v devadesátých letech na novojičínských Skalkách. Přes úspěch jejich tradice zapadla, obnovit se ji podařilo až nyní. „Asi po čtyřech letech jsem ho potkal v Novém Jičíně a oslovil jej, jestli by neměl chuť dělat festival připomínající Karla Kryla v Sedlnicích. A on mi na to kývnul,“ řekl pro Novojičínský deník už dříve pořadatel celé akce Josef Odstrčil.

Festival Krylofest se bude konat v sedlnickém areálu Sněženka v sobotu 20. září od 15 hodin. (mer)