Když se v roce 1977 sešli pošťák Michal Němec, matematik analytik Ingo Bellmann a herec Ivan Podobský, nikdo si ani nedovedl představit, co z jejich projektu Jablkoň nakonec vzejde. „Své koncertní začátky si kapela Jablkoň odbyla na Pražských jazzových dnech ve sportovní hale na Folimance, v divadélku v Nerudovce, na Valašském špalíčku a na různých dalších akcích, kde příliš nezáleželo na žánrovém škatulkování, neboť byla nezařaditelná," připomněl pro Region hudební publicista Richard Boryna.

Koncem osmdesátých let se Jablkoň objevoval především mezi písničkáři či folkovými a trampskými skupinami a příležitostně i mezi jazzmany či rockery. Originální a nezaměnitelný styl kapela brzy začal otevírat dveře koncertních sálů v republice a po roce 1989 také v zahraničí, vždyť svého času byla kapela více doma v Holandsku, Belgii a Německu. Poznávání a zrání let osmdesátých vyvrcholilo pro skupinu vydáním legendárního alba Devátá vlna. Dalším vrcholem byly koncerty na festivalech v dánském Skagenu a Roskilde, kde se Jablkoň potkal s Bulatem Okudžavou, ale také s hvězdami Suzanne Vega, Joe Cockerem, Gipsy Kings, Pere Ubu a spoustou dalších muzikantů.

Od té doby vypracoval Jablkoň spoustu projektů a vydal několik CD, některé více „jablkoňoidní", jiné méně. Určitě si také vypracoval pověst kultu. Uskupení hravých rytmických kouzelníků nejrůznějších perkusí, podporovaných krátkými štěky dechů a spoustu originálních nápadů jak v hudbě, tak v textech, má dnes své přívržence mezi téměř všemi věkovými skupinami.

S koncertem teď přijede Jablkoň také do Kopřivnice. Koncert v kině Puls se koná ve středu 23. ledna a začíná v 19 hodin. (mer)