Téma hry Kumšt je vděčné a stále aktuální - mezilidské vztahy. Málokdo se totiž ve svém životě nesetkal s tím, co Yasmina Reza popsala - totiž že i silné přátelství může rozbít zprvu obyčejná výměna názorů na jeden obraz. Slavnou komedii pro tři herce napsala francouzská dramatička před třinácti lety a získala za ni Moliérovu cenu.

Kumšt je komedie o třech nerozlučných kamarádech. Jde o uzavřený pánský spolek, který se stal snad tím jediným pevným bodem v životě těchto jedinců. Jejich poklidné vztahy ale najednou naruší zprvu banální spor nad modernistickým obrazem, který přeroste v hádku, a nakonec úporný zápas o uznání a hodnoty v umění.

V této vzájemné obraně svých světů najednou všichni ztratí tvář a ocitnou se na pokraji propasti; prostá konverzace je dovedla až tam, odkud už není kam ustoupit.

Kumšt je hra o starých přátelích, kteří v nečekané situaci zjišťují, co o sobě navzájem vědí a na čem se dá stavět, aby si navzájem věřili. Hra vychází z toho, že na obraze nic není, že je to podvod. V rámci abstrakce se jedná jen o střídání bílých a černých proužků, ovšem s tím, že za něj dal majitel a jeden z aktérů velkou sumu peněz. Nakonec ale nejde jen o obraz, ale spíše o přátelství a věci nad rámec umění

Režisér Jan Hřebejk získal pro účinkování v této hře tři výtečné herce. Zatímco účinkování Jana Hrušínského se dal vzhledem k zastřešení Divadlem Na Jezerce očekávat, příjemně překvapí účast Jana Kačera a hlavně herecké legendy Jana Třísky. „Přišel jsem náhodou do jedné kavárny, kde měl Jan Hřebejk s sebou jednu kopii. Tu mi dal a já jsem si ji přečetl v letadle cestou do Frankfurtu, když jsem letěl do Los Angeles. Hned ve Frankfurtu jsem volal Janu Hrušínskému, že bych to bral,“ řekl herec v rozhovoru pro Českou televizi.

Celosvětově známou komedii Kumšt, která plní divadelní sály po všech kontinentech, uvede novojičínské Beskydské divadlo v pátek 26. října od 19 hodin.