Sobotní bitva bude v Kuníně o dvou dějstvích. Než se však vojáci pustí do tvrdé řeže, budou si moci návštěvníci užít už od půl jedenácté dobový jarmark, rytířské turnaje či táborový život, nebo si vyzkoušet nejrůznější dobová řemesla.

Samotná bitva vypukne ve 14.30 první částí s názvem Na hranici! a bude pokračovat o dvě hodiny později druhým dějstvím Kletba čarodějnice.

„První dějství historické bitvy je příběhem nešťastné vesničanky, neprávem nařčené z čarodějnictví. Mladá žena, tajně zamilovaná do kapitána žijícího na nedaleké tvrzi, zaplatí za svou lásku životem na hranici a v poslední chvíli před upálením uvalí na vesničany zlou kletbu. Jestli se kletba naplní, uvidíte v druhé části bitvy," přiblížil program kastelán zámku Jaroslav Zezulčík.

Co se týče samotného programu v táboře, nebude chybět dobová kuchyně s ochutnávkou středověkých jídel, irský bard, již zmiňované soutěže v šermu, ale také v zápasu a luku a své fanoušky si jistě najde i připravená střelnice. Z dobových řemesel si mohou lidé v parku vyzkoušet konkrétně krumplování ovčí vlny.

A o co přesně jde? „Je to dnes již povětšinou zapomenutá činnost, jež byla součástí procesu zpracování vlny a jejímž principem bylo vyčesání vlny před dalším užitím. Činnost je k předvedení na malém ručním kramplu a mohou si ji vyzkoušet i děti od školního věku. Stovky malých háčků na dvou kartáčích dovedou z vypravené ovčí vlny udělat načechraný materiál vhodný pro spřádání nebo plstění," přiblížili krumplování ovčí vlny organizátoři.

Mezi známější řemesla patří spřádání na kolovrátku, kovárna, ruční šití z kůže nebo pletení tkanic na lunetu. Zámek také provoní znalci bylinek nebo se zájemci vrátí do minulosti pomocí psaní brkem a inkoustem a ručně vyrobeným papírem.

Vstupné do areálu zámeckého parku je pro dospělé 40 korun, pro děti, seniory a ZTP 20 korun.