Cesta za poznáním a inspirací čeká na zvídavé návštěvníky, kteří navštíví zámek v Kuníně, do konce letních prázdnin. Výjimečná putovní výstava na kunínském zámku Poznej světové dědictví se věnuje nejobdivuhodnějším místům planety. Aktuální expozice zachycuje především lokality a objekty, které pod svou značkou chrání fond UNESCO pod patronací Organizace spojených národů. Záštitu nad ní převzala její česká komise.

Výstava je součástí autorského projektu RNDr. Mileny Blažkové a v České republice probíhá již jedenáctým rokem. Letošní kolekce představuje město Salcburk, památky Švýcarska, Slovenska a zavede návštěvníky i do daleké Asie, především do Číny, Tibetu a Nepálu.

„Vedle památek města Salcburk, které je svou historií úzce spojeno se zámkem v Kuníně, jenž je nazýván malý moravský Mirabell, nás fotografie zavedou do švýcarského kláštera Sankt Gallen, na horu Monte San Giorgio, představí slovenský Bardejov, Banskou Štiavnicu a Dobšinské ledové jeskyně," upřesnil kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

Zamilovaná země posledního majitele kunínského zámku Čína bude zastoupena například zahradami Su-čou, Zakázaným městem či Chrámem nebes v Pekingu. Návštěvníci výstavy na dálku zavítají také do vietnamské zátoky Ha-long, kambodžské Angkory Vat či indonéského Prambananu a na mnoho dalších míst.

Domů si mohou odnést zdarma také řadu informačních materiálů a brožur o představených zemích, které budou volně k dispozici. Výstava, jež je pořádána ve spolupráci s Dílnou nezávislé publicistiky a dokumentaristiky, potrvá v Půdní galerii zámku v Kuníně do 31. srpna.

MICHAL MERENDA