Jiří Bárta, iniciátor, dramaturg a spoluzakladatel Mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře, patří již od devadesátých let ke špičce violoncellistů své generace. V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje s orchestry jako Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Royal Liverpool Philharmonic nebo Berliner Symphoniker s dirigenty, jako jsou Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski nebo Maxim Šostakovič. Je pravidelně zván na festivaly a pódia do Evropy, Jižní i Severní Ameriky, Asie i Austrálie. Spolu s Kvartetem Martinů vystoupí už dnes v novojičínském Beskydském divadle. „Mnoho skladeb, často pro něj napsaných, uvedl v české nebo světové premiéře. Neváhá znovuobjevovat i skladby méně známých skladatelů 19. století, prakticky se zajímá i o autentickou interpretaci staré hudby, vášnivě se věnuje komorní hudbě," píší o něm organizátoři koncertu v pozvánce.

Spolu s Bártou v Novém Jičíně vystoupí Kvarteto Martinů, které vzniklo v roce 1976 na pražské konzervatoři ve třídě profesora Viktora Moučky, člena Vlachova kvarteta. Od té doby se zúčastnilo osmi mezinárodních soutěží, odkud si přivezlo osm cen a sedm laureátských titulů. V roce 1985 přijalo kvarteto do svého názvu jméno českého skladatele Bohuslava Martinů a zavázalo se tak k propagaci jeho komorní hudby.

Kvarteto vystupovalo ve většině evropských zemí a pravidelně absolvuje turné po USA a Kanadě, Španělsku, Japonsku, Anglii a jinde. Mezi nejvýznamnější ocenění kvarteta patří Cena českého komorního spolku z roku 1990. V roce 2001 získalo kvarteto zvláštní cenu Nadace B. Martinů za dlouholetou propagaci díla Bohuslava Martinů. Repertoár kvarteta je velmi široký a jeho těžiště leží v oblasti české komorní hudby. „V Novém Jičíně předvede kvarteto spolu s Jiřím Bártou skladby J. S. Bacha, S. Tanějeva nebo Bohuslava Martinů," potvrdila v pozvánce dramaturgyně Beskydského divadla Alena Svobodová.

V novojičínském Beskydském divadle vystoupí Kvarteto Martinů s Jiřím Bártou v úterý 29. ledna od 19 hodin. (mer)