Pepa Streichl vystupuje už od roku 1968 a patří mezi vůbec první písničkáře u nás. V minulosti se tento dnes již legendární ostravský bluesman pravidelně účastnil tradičních folkových kolotočů v Ostravě-Porubě. „Ve druhé polovině osmdesátých let doprovázel nejznámějšího a nejúspěšnějšího českého písničkáře současnosti Jaromíra Nohavicu, se kterým hudebně spolupracoval i na jeho prvním albu Darmoděj," připomněl pro Region hudební publicista Richard Boryna.

V devadesátých letech inklinoval k bBlues a založil kapelu Truc Blues, se kterou v jejich počátcích hrál a vystupoval. Ze Streichlových zpěvníků čerpal i další ostravský folkař Pavel Dobeš, který si z jeho písní sestavil celé album a na němž se podíleli mimo jiné také hudebníci ze skupiny Buty. Po epizodě se skupinou Truc Blues se po roce 2002 Pepa Streichl vrátil k sólovému hraní a částečně i k folkovým písničkám. „Za sebou má řadu písní, které zdomácněly v různých zpěvnících, jako například Ostrava je černá ženská, Kamila, Na poslední cestu a další," doplnil Jiří Macíček z novojičínského Městského kulturního střediska, které na Staré poště pořádá koncerty Jazzového klubu vždy poslední pátek v měsíci.

Spolu s písničkářem Pepou Streichlem vystoupí duo Retro blues. Jde o akustické bluesové duo, úspěšně brázdící pódia klubů a festivalů po celé republice s občasnými výlety do Polska. Vzniklo na podzim 2005 jako jednočlenné uskupení a od roku 2006 se díky náhodnému setkání rozrůstá do dnešní podoby dua. Repertoár tvoří vlastní skladby a bluesové standardy s vlastními texty. „Naši hudbu bychom charakterizovali jako tradiční folk blues s texty z našeho života a regionu severní Moravy. Koncertní provedení Retro blues vytváří spontánní atmosféru na pódiu i v publiku, a proto vás srdečně zveme," představují se před novojičínským koncertem samotní muzikanti na svém webu.

V novojičínském hudebním klubu Galerka vystoupí Pepa Streichl spolu s Retro Blues v pátek 25. ledna od 20 hodin. (mer)