Odvážný a originální režisér Darren Aronofsky vábí ve svém prvním psychologickém thrilleru diváky do neklidného a narušeného světa přeludů, dvojníků a paranoi. Roztočil smyslný a mrazivý příběh prima baleríny uvězněné ve sžírající bitvě s černými nutkáními, které ji pomalu pohlcují.
Snímek sleduje příběh Niny, baleríny newyorského baletu, jejíž život je, podobně jako život všech v této profesi, plně pohlcen tancem. Žije s matkou Ericou, bývalou balerínou, která své profesní ambice nikdy zcela nenaplnila podle svých představ a tak teď alespoň nadšeně podporuje kariéru své dcery. Když se umělecký šéf baletu Thomas Leroy rozhodne pro novou premiéru sezóny, Labutí jezero, vyměnit stávající primabalerínu Beth Macintyre, Nina je jeho jasnou volbou. Do souboru ale vzápětí přichází nová tanečnice Lily, která na Leroye velmi zapůsobí svou smyslností a pro Ninu se tak okamžitě stává velkou konkurencí.

Labutí jezero totiž vyžaduje tanečnici, která umí zahrát jak nevinnou a noblesní Bílou labuť, tak Černou labuť, která představuje lstivost a smyslnost. Nina je dokonalým ztělesněním Bílé labutě, ale Černá labuť je její povaze a projevu vzdálená. To ale rozhodně neplatí pro Lily. Mezi oběma tanečnicemi se rozvíjí podivně zvrácené přátelství, které ale ničí vzrůstající vzájemná rivalita. Nina se nechce své vysněné role vzdát, ale při naplnění svého snu může překročit hranici, zpoza které už nebude návratu do normálního světa.

Skvělá Natalie Portmon protančila více než 90% scén na plátně, se také potýkala se zraněním žebra, které si přivodila na tréninku. “Bylo to drsné, protože jsem s tím musela odehrát víc jak půlku natáčení,” přiznala v oficiálním rozhovoru. “Ale těžké si stěžovat, když vidíte, čím prochází profesionální tanečníci. Běžně tančí se závažnými zraněními jako je vymknutý kotník. Jsou zvyklí tancovat přes bolest.”

Černou labuť promítne novojičínské Letní kino v pátek 5. a v sobotu 6. srpna vždy od 21 hodin. (mer)