Tom Cruise se představuje jako plukovník Claus von Stauffenberg v napínavém thrilleru, natočeném podle skutečné události. Valkýra je kronikou odvážného a důmyslného plánu, jehož cílem bylo zlikvidovat jednoho z největších světových tyranů.

Plukovník Stauffenberg byl hrdý a oddaný voják, který miloval svoji zemi, ale s hrůzou přihlížel, jaké hrůzy způsobila Hitlerova neomezená moc. Přesto i nadále zůstal ve vojenské službě, tajně však doufal, že se najde někdo, kdo dokáže Hitlera zastavit dřív než zničí Německo i celou Evropu. Čas běží příliš rychle, proto se Stauffenberg rozhodne, že vezme osud země do svých rukou.

V roce 1942 přesvědčí armádní velitele, aby se postavili Hitlerovi a svrhli jeho vládu. V roce 1943 se během rekonvalescence válečných zranění spojí Stauffenberg s Německým odporem - dlouho existujícím, protihitlerovským spiknutím tvořeným muži v nejvyšších špičkách moci. Vyzbrojeni rafinovanou strategií - použít Hitlerův nouzový plán pro stav ohrožení - známý jako Operace Valkýra - zosnují spiknutí s cílem zavraždit diktátora a svrhnout nacistickou vládu.

S dokonalým plánem, světlou budoucností pro celý svět, s důvěrou miliónů lidí a své ženy a dětí, jež jsou v ohrožení se z von Stauffenberga, který dosud byl jeden z mnoha, stane ten, který musí Hitlera zavraždit sám.

Na příběh o operaci Valkýra upozornil scénárista Christopher McQuarrie, jenž má doma Oscara za scénář k Obvyklým podezřelým. Při své návštěvě Berlína v zimě 2002 ho během prohlídky města zaujal památník Německému odporu. “Berlín je město monumentů,” říkal McQuarriemu jeho průvodce, “ale tento památník je jako jediný věnovaný Němcům, kteří sloužili ve 2. světové válce. Chtěl jsem vědět víc,” říká v oficiálních distribučních materiálech McQuarrie. “Byl přede mnou pozoruhodný příběh, o kterém většina lidí vně Německa nikdy neslyšela. Byl to příběh, který ukazoval, že ne všichni Němci podporovali Hitlera, že i zde, dokonce uvnitř armády, existovali odpůrci, kteří byli ochotni vstát a říci dost. Čím víc jsem o příběhu věděl, tím jsem si byl jistější, že z toho bude skvělý film.”

Valkyru uvede novojičínské letní kino v pátek 7. a v sobotu 8. srpna vždy od 21 hodin. (mer)