Jirous vposledních letech vystupuje se svou družkou, folkovou písničkářkou Dášou Vokatou. Společně se představí také zdejším zájemcům o poezii. Vsoučasném programu se střídá recitace spísněmi. Vokatá zhudebnila i několik Jirousových básní. Někdy dojde i na společné provedení známé „undergroundové hymny“ Muchomůrky bílé. „Zato pánský striptýz, dříve obvyklou součást Jirousových vystoupení, spíše neočekávejme. Po šedesátce už se nesvléká,“ prozradil kavárník Karel Kanár.

Recitál by však měl být i tak poněkud šťavnatější, než bychom očekávali od básnického čtení. Jirous, vydatně inspirovaný alkoholem, dokáže svou i cizí poezii podat zábavně i lidem, kteří by se za normálních okolností básnickému čtení vyhnuli širokým obloukem. A to přestože dnes už je vlastně klasikem, který navazuje na tu nejklasičtější českou klasiku: Máchu, Erbena, Nerudu nebo třeba Bondyho. „Jako správný klasik už má vydáno dosud kompletní dílo ve vázané podobě. Básně vyšly ve svazku Magorova summa, eseje a časopisecké články naplnily špalek snázvem Magorův zápisník a předloni vyšel poslední ztriumvirátu tlustospisů obsahující Magorovy dopisy,“ doplnil kavárník.

Potkat tváří vtvář žijícího českého klasika, zeptat se ho na pár neodbytných otázek, případně si nechat podepsat knihu, to vše je možné vpátek 8. února ve 20 hodin vHudební kavárně Stará pošta na Masarykově náměstí. (mer)