Podnikatelskou činnost hodila za hlavu a šla za tím, co ji nejvíc baví a co jí přináší klid v srdci. Řeč je o Věře Čaníkové, která poskytla své mandaly na výstavu uspořádanou městským kulturním centrem ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Frenštátě pod Radhoštěm. Její obrazy mohou návštěvníci spatřit až do února v prostorách čajovny Magnolie.

Mandaly, obrázky v kruhu nebo oblouku, tvořilo mnoho kultur již ve svých počátcích. Jsou známy indiánské mandaly, buddhistické či křesťanské. Čaníková svou cestu k mandalám hledala polovinu svého života. Až nyní, kdy se naučila poznávat samu sebe, se však její schopnosti plně rozvinuly. „Před patnácti lety jsem začínala s holotropním dýcháním, tam jsem se poprvé setkala s mandalou. Potom jsem dělala jógu, ale o takové duchovní věci jsem se zajímala už hodně dlouho. Teď se hodně věnuji i kartám,“ začala Čaníková. Podle jejích slov malovala různé obrazce už jako malá. „Bylo to, jako bych se pořád hledala. Potom, je to asi dva roky co jsem podnikala a pořád jsem si říkala, to podnikání mi nic nepřínáší. Byla jsem dost nespokojená. Ve volných chvílích jsem malovala a pak když i mé okolí reagovalo kladně, pustila jsem se do mandal naplno,“ sdělila. Podnikání vzalo brzy zasvé.

Nemoc, která Čaníkovou postihla, ji však také umožnila bez přerušení tvořit. Jak říká, pořád ji něco nutilo malovat, třeba i do dvou do rána. „Je to jako droga. Nikdy mě nebavily krajinky, pořád jsem si po sešitech malovala různé ornamenty,“ zasmála se malířka.

Výstava mandal, která právě probíhá v čajovně Magnolie, je autorčina úplně první. I když si nebyla z počátku jistá, jak na ni budou lidé reagovat, setkává se s kladným ohlasem. „Měla jsem trochu strach, co na to lidi řeknou, někdo to nepřijímá a někoho, kdo se o to trochu zajímá, to třeba osloví. Zatím mám z té výstavy dobrý pocit,“ svěřila se.

Způsobů, jak zobrazit, namalovat mandalu je několik. Obrazy v Magnolii jsou tvořeny několika technikami, například temperou, vodovými barvami nebo křídou. „Spíše to míchám, nedělám jednou technikou. Fixami nemaluju, i když si to spousta lidí myslí. Dneska je ten výběr velký. Chystám se malovat na sklo, mám to všechno nachystané, budu dělat vitráže. A začnu dělat i na kůži, a to bude velice zajímavé,“ rozvinula malířka své plány. „Chtěla jsem odjet do Indie, podívat se, jak to malují oni, ale onemocněla jsem,“.

O tom, že mandaly skutečně vyzařují energii, se přesvědčila i mladá žena, která se na jednu z nich dívala velmi dlouho a pozorně. „Byla jsem u známých a nechala jsem ty mandaly na stole. Přišla k nim dívka a ona se na to dívala a pak se jí udělalo hrozně zle. A mě tak napadlo, se jí zeptat, jestli se nedívala na ty mandaly, a ona řekla, že ano. Jí to hrozně vyčerpalo, něco se jí tam možná uvolnilo, odblokovalo. Asi jí to hodně nabilo a ona tu energii nezvládla. Nakonec si tu mandalu vzala. Doporučila jsem jí, aby se na mandalu dívala maximálně deset minut, víc ne, jen tak, aby se cítila nabitá energií,“ vylíčila svůj zážitek Čaníková.

Jedním z počinů, které by chtěla malířka v budoucnosti realizovat je i potisk mandal na trička. Zájemci tak mohou svou oblíbenou mandalu nosit stále při sobě.