Jednoho z nejslavnějších folkových bardů předlistopadového hudebního Československa Vladimíra Mertu není třeba představovat. Všestranný umělec, v němž se spojuje genialita mnoha uměleckých oborů, se teď vrací do Příbora.

Merta je na české hudební a kulturní scéně osobnost vůbec značně ojedinělá. Styl jeho hudby zdaleka nepatří k nejjednodušším. „Například je pravdou, že se s ním dost špatně hraje jiným muzikantům,“ řekl pro Region hudební kritik Richard Boryna, „On si uprostřed tvorby žije ve svém vlastním světě, hodně improvizuje a je dost nepředvídatelný. Jamování s ním je třeba více méně vyloučeno.“ Mertovy slovní smrště, často rezignující na návrat ke směru, kterým se vydaly, či nekonečné obrazové i významové litanie jsou pro muzikanta už příslovečné.

Spolu s ním se chystá do Příbora i muzikantka Jana Lewitová. Mezzosopranistka a absolventka pražské Akademie múzických umění, patří mezi přední interprety renesanční a barokní hudby. Studovala klasický zpěv u profesora Karla Bermana, Terezie Blumové a pod vedením Jessici Cash se zúčastnila kursů Letní akademie staré hudby v Innsbrucku.

Od spojení Merty s Lewitovou už si jejich příznivci zvykli očekávat písně sefardské či lidové balady z Čech a Moravy. Nedávno se ovšem objevilo CD Jánošík, vydané slovenskou firmou Hevhetia, na kterém se duo přibližuje světu alternativy i soudobé vážné hudby. Album obsahuje improvizace inspirované prvním slovenským filmem Jánošík (1921), natočené živě během projekcí zrekonstruovaného němého snímku. Merta s Lewitovou ovšem absolvovali i hudební výlet do období anglické renesance a skutečnou cestu do Izraele.

Jejich spolupráci si budeme moci vychutnat ve čtvrtek v Příboře. V tamním Víno Restaurantu Terra Libera vystoupí tento čtvrtek 12. března od 18.30.

MICHAL MERENDA