VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milan Barbořík: Druhé vydání Terezky je zázrak

Fulnek -V letošním roce vyjde druhé vydání oblíbené knížky Terezka, princezna z Fulneku. Jednání o reedici bylo zdlouhavé, ale přineslo své ovoce, které si mohou vychutnat všichni, kteří ještě knížku nemají nebo ji chtějí darovat svým blízkým. Na čtenáře čeká také jedna novinka, ale o tom už sám autor pohádkové knížky Milan Barbořík.

2.1.2012
SDÍLEJ:

MILAN BARBOŘÍK předčítal vloni z nového pokračování Terezky. Foto: Deník/Věra Růčková

Více o knížce najdete ZDE!

Čím je pro vás druhé vydání Terezky, princezny z Fulneku?

Toto druhé vydání je pro mě takovým malým zázrakem. Když knížka poprvé vyšla před 8 lety, byl to výsledek bezmála ročního úsilí. Neznámý autor, který navíc děj umístil do jakéhosi Fulneku, neměl příliš šancí se na trhu prosadit. Mojí hlavní pohnutkou bylo, aby moje dcera měla v ruce knížku, ve které jí její táta vypráví příběh svého dětství. A také jsem chtěl pomoci svému rodnému městu, o jehož existenci by bez Petry Kvitové mnoho lidí dodnes nemělo ani tušení. Nakonec se vše povedlo a kniha vyšla. A to včetně jména města Fulneku v jejím názvu, což představovalo dvouměsíční boj s nakladatelstvím o toto jediné slovo. Terezka, princezna z Fulneku vyšla v nákladu dva tisíce kusů a byla brzy rozebrána. Vzhledem k tomu, že původní nakladatelství neprojevilo zájem o další vydání, nepočítal jsem, že by knížka ještě někdy vyšla. O to vzácnější pro mě dnes je, že vyjde znovu. Tentokrát v nákladu dvojnásobném a vydá ji nakladatelství Albatros, což je něco, v co jsem ani nedoufal. Navíc mě těší podpora ze strany města Fulnek, protože v celé záležitosti hraje nemalou roli. Jak říkám, jde o takový malý zázrak. Ale ty se dějí, a ne jen v pohádkách!

Má postava princezny nějaký reálný základ ve skutečné osobě? A co další postavy? Jsou taktéž reálné?

Tuto otázku odpovím jen zčásti: postava princezny Terezky má v sobě něco z mojí dcery Petry (která jméno pro princeznu vymyslela a po celou dobu mého psaní byla velmi pečlivým kritikem) a něco z Lucky, stejně staré dcery ilustrátorky prvního vydání. Pokud jde o další postavy, tady už musíte pátrat sami: Zajděte do Terezčina domu a zjistěte si něco o lidech, kteří tam bydleli, a porovnejte to s knihou. Dům Mariany najdete také snadno, ptejte se pamětníků, kdo tam bydlel, co se o něm dá zjistit, atd. Naznačím jen, že v příběhu je více pravdy, než byste u pohádek čekali…

Proč jsou nové ilustrace již pod taktovkou Lubomíra Anlaufa?

Je pravda, že nové vydání bude mít nejen nového nakladatele, ale také nové ilustrace. Velice si vážím toho, že tentokrát bude příběh ilustrovat právě pan Anlauf. Jde o zkušeného výtvarníka, který se ilustracemi dětské literatury zabývá již dlouho a kromě Albatrosu spolupracoval také se zahraničními nakladatelstvími. Když jsem před časem navštívil jeho výstavu v Rochově kapli, nadchla mě tak, že jsem si řekl, že bych považoval za čest, kdyby někdy moje knížka obsahovala právě jeho krásné ilustrace. Tenkrát se pan Anlauf na výstavě objevil a někdo nás vzájemně představil. Velmi jsme si porozuměli a tím začalo naše přátelství. Brzy jsme zjistili, že bychom rádi udělali něco společného. Toto přání se přeneslo do nápadu vydat Terezku znovu. Takže na otázku proč právě pan Anlauf odpovídám: proto, že jde o nejlepšího ilustrátora, kterého si umím pro svou knihu představit, který velmi citlivě vnímá ducha příběhu, a je ochoten do toho jít.

Můžete prozradit, jak pokračují práce na druhém díle Terezky? Máte jej už hotový?

Velmi mě překvapil ohlas dětí i dospělých, když knížka vyšla. Reakce byly tak pozitivní, že jsem se rozhodl ve vyprávění pokračovat. Napsal jsem ještě druhý díl. Pracovní název je „Terezka z Fulneku a tajemná paní“. Příběh je hotov, ale domluvili jsme se, že nejdříve vyjde první díl v nové grafické podobě. A pokud bude zájem i o díl druhý, vyjde tento v podobě stejné. Pan Anlauf již má k dispozici vše potřebné pro ilustrace druhého dílu, takže z mé strany je vše hotovo. Vydání „Terezky 2“ bude záviset na tom, jak půjde na odbyt díl první a jak se k tomu postaví nakladatelství.

Autor: Věra Růčková

2.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení