A překvapilo vás třeba něčím zkoušení s Ostraváky?

Úplné překvapení to pro mě nebylo, protože vím, co Ostrava umí. Ale spíš mě zaskočilo, jak málo má ostravský Hamlet repríz. V Praze vzniká řada méně kvalitních představení, ale udělají mnohem víc uvedení. Nehledě na to, že Tomáš Savka, kvůli kterému jsem tu roli nejdříve vrátil, se do historie českých Hamletů zapsal velmi výrazným písmem.

Proč přesně jste původně roli odmítl?

Protože když jsem se poprvé dozvěděl, že by měl roli Hamleta ztvárnit Tomáš Savka, kterého jsem do té doby osobně neznal a měl jsem ho jen za zpěváka ze SuperStar, tak mi to přišlo absurdní. To jsem ještě neměl představu o tom, co v něm je. Musel jsem se mu poté několikrát omluvit, protože jsem byl – jako mnozí další – šokován a nadšen tím, jak Tomáš Hamleta odehrál.


Byla pro vás role Polonia v Hamletovi výzva?

Ve svém věku už moc nevím, co je to výzva, a moc to neprožívám. Na divadelním herectví je výborné to, že když usednete k textu, tak nikdy nevíte, co z toho vzejde. Herec má často vysoké představy, které se nakonec nedají zcela naplnit a výsledek je odlišný od toho původního ideálu. V drtivé většině už tedy vycházím z čisté koncepce hry. Má postava Polonia vždycky osciluje na tom, jestli je to čistý pragmatik, nebo bláznivý stařec. Já sám to do dnešního dne nevím, protože díky mým báječným kolegům se to pokaždé mění a vyvíjí.

Na Slezskoostravském hradě během slavností panuje specifická atmosféra. Jak na vás toto místo jako na herce působí?

Jako první se mi vybaví to hrozné teplo. Ale to místo je samozřejmě impozantní a hlavně symbolické, protože Shakespearův Hamlet se také odehrává na hradě. Navíc si vzpomínám, jak jsem si tam jako dítě hrával a byla to úplná ruina. Díky Hamletovi jsem se tam po čtyřiceti letech vrátil a byl jsem mile překvapen, jak citlivě je Slezskoostravský hrad zrekonstruovaný. A v amfiteátru se mi tam hraje velmi dobře, ze všech míst, kde jsme Hamleta uvedli, se mi tam asi líbí nejvíc.

Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě začaly premiérou známé tragédie Hamlet.

Jak vnímáte ostravské publikum?

Když se na to pořádně podívám, Ostrava má velmi kultivovaného diváka. Všechny druhy umění jsou totiž v Ostravě na vysoké úrovni, ať už je to balet, opera, činohra či populární hudba. Vzpomínám si na ostravské legendy, jako je Igor Vejsada, který zanechal velkou stopu na ostravském baletu, nebo na výjimečné operní zpěváky, jako na Čeňka Mlčáka, Evu Kinclovou, Karla Průšu, Michaela Kozelského, Evu Gebauerovou--Phillips či činoherní herce Miroslava Holuba, Stanislava Šárského, Ivana Dědečka, Honzu Filipa a na celou řadu vynikajících režisérů, jako je Jan Kačer a na hvězdy populární hudby jako na Věru Špinarovou, Marii Rottrovou, Jaromíra Nohavicu, Buty a tak dále. V Ostravě se tedy hraje velmi dobře, protože diváci jsou tam znalí a erudovaní, ale zároveň neodpouští polovičatost a nízkou kvalitu, to se mi moc líbí. Ostrava má obrovského kulturního ducha.

Kdybyste si mohl vybrat jakoukoliv postavu z her Williama Shakespeara, jaká by to byla? Máte nějakou vysněnou roli, kterou byste si od něj chtěl zahrát?

Opravdu vysněné role jsem měl tak do dvaceti pěti let. Teď už si myslím, že hrát malou roli v Shakespearovi s dobrým souborem a režisérem je větší výhra, než hrát například Othella v divadle se špatnými kolegy a nezkušeným režisérem. Ale můžu říct, že se mi líbí figury jako Jago, král Lear nebo Malvolio, kterého jsem hrál ještě na JAMU.

A zápasíte na jevišti ještě někdy s trémou?

Musím říct, že ano. Vážím si totiž všech lidí, kteří přijdou do divadla. Divadlo je dialog mezi jevištěm a hledištěm, a bez diváků by byla má práce k ničemu. Už dávno nebojuju s tou trémou spojenou s touhou po úspěchu, ale spíš s trémou ze zodpovědnosti, abych nezklamal diváky.

Poslední otázku mi dovolte pojmout trochu bulvárně. V poslední době jste prošel jste velkou změnou životního stylu, projevilo se to i na jevišti?

Určitě. V prvé řadě můj kostým po představení už není o tři kila těžší než předtím, kdysi jsem se na jevišti strašně potil. A mám pocit, že díky tomu, že jsem se nově stal otcem, mám skvělou podporující partnerku, zhubl jsem a změnil svůj jídelníček, tak se mi pracuje o moc lehčeji.

Kateřina Huvarová