Nestandardní výzva. Tak popsal producent seriálu Martin Froyda komplikované natáčení ostravské krimiálky přímo v průběhu konání festivalu Colours of Ostrava. Většina záběrů tak vznikla během pouhých dvou dní!

„Já osobně tento festival považuju za událost s jednou z nejfantastičtějších a nejmagičtějších kulis na světě,“ vyznal se režisér Jan Hřebejk.

Všechny články ke krimiseriálu 
Místo zločinu Ostrava najdete zde

„Znamenalo to ovšem natáčet zhruba třetinu dílu dokumentárně, punkáčsky mezi padesáti tisíci diváky, na řadě technicky komplikovaných míst. Ale vznikl tím zároveň dokument s pozoruhodnou atmosférou,“ těší Hřebejka.

Štáb zkrátka nemohl nejikoničtější kulturní událost moravskoslezského regionu a jeho nejnavštěvovanější turistickou lokalitu opomenout. A proto přistoupili ke kroku pro Místo zločinu Ostrava netypickému.

„Na rozdíl od ostatních krimipříběhů je tento zcela smyšlený. Na tomto festivalu se nikdy žádná vražda neodehrála,“ konstatuje producent Froyda a zároveň tím uklidňuje masu lidí, kteří by mohli dostat obavy pod vědomím, že seriál vychází ze skutečných událostí.

SVĚTOVÝ UNIKÁT

Díky natáčení přímo na festivalu se tak o kulisu dílu postarala například známá kapela The Cure, složitou práci měl také střihač Michal Lánský, který musel dokumentární záběry mísit s klasickými.

„Od myšlenky natáčení v průběhu festivalu mě zrazovalo mnoho lidí, proto jsem velice rád, že se vše povedlo,“ těší Froydu, který má velká slova díků pro Jana Světlíka, Petra Koudelu a Zlatu Holušovou, tedy zástupce Dolních Vítkovic i samotného festivalu, kteří jim natáčení umožnili.

„Natočení televizní detektivky v rámci tak velkého festivalu je podle mě světový unikát,“ troufá si tvrdit Froyda.

S industriálním a hudebním prostředím Dolních Vítkovic se v díle mísí Ekologické muzeum v bývalé čističce odpadních vod v Bubenči. „Tam jsem natáčel před 27 lety první scény svého debutu Šakalí léta…“ podotkl Jan Hřebejk.

Česká televize tento díl uvede na svém prvním kanále dnes ve 20.10 hodin.

A o čem vlastně 11. díl s názvem Všechny barvy léta bude? Velký hudební festival. Každý už dnes pozná, kde se odehrává. Vydaly se na něj i dvě důvěrné kamarádky, obě učitelky v mateřské školce – Aneta, silná extrovertní holka, a Jana, útlá dívenka spíše uzavřená do sebe.

Chtěly si festival užít, pobavit se. Zvlášť Aneta se do toho zhurta pustila. Zatímco Jana zůstala jako obvykle stranou, Anetu najdou mrtvou. Spadla z výšky, stopy však neukazují na nehodu. Ostravská kriminálka vyráží do akce…