Johann Lucas von Hildebrandt se narodil roku 1668 v italském Janově a později vstoupil jako pevnostní architekt do služeb slavného vojevůdce prince Evžena Savojského. „Ve Vídni pracoval pro řadu předních šlechtických rodů, ale především pro prince Evžena, pro něhož vystavěl například paláce Horní a Dolní Belvedere, Zimní palác na Himmelpfortgasse ve Vídni či venkovský zámek Hof,“ připomněl některá architektova díla Jaroslav Zezulčík, kastelán kunínského zámku.

Hidlebrandt byl všestranně nadaný architekt, jenž více jak 30 let působil jako domácí stavitel hraběcí rodiny Harrachů, pro níž postavil například zahradní palác na Ungargasse ve Vídni, významným způsobem přebudoval letní arcibiskupskou rezidenci Mirabell v Salcburku nebo hlavní venkovské sídlo v Brucku an der Leitha.

Občas si odskočil i na Novojičínsko, kde lze ještě dnes spatřit dvě stavby z nemnoha, jež se zachovaly na Moravě. Jsou jimi Zámek Kunín a fara v Suchdole nad Odrou, k níž osud nebyl tolik přívětivý, jako ke kunínskému zámku a dnes ji návštěvník Suchdolu nad Odrou může spatřit ve velmi zbídačeném stavu.

Přednáška, spojená s projekcí Hildebrandtových realizací, se koná se ve Velkém sále zámku v Kuníně v sobotu 26. března 2011 od 18.00 hodin. „Správa zámku připravuje rovněž pokračování přednášky universitního profesora Jiřího Kroupy na toto téma,“ poznamenal Zezulčík a dodal, že toto se uskuteční v sobotu 16. dubna 2011 v 18.00 hodin.