Co mají společného obec Kunín a město Harrachov, které od sebe dělí zhruba 330 kilometrů? Obě místa spojuje významný rod Harrachů. A právě tento rod letos zmíněná místa propojí ještě více. Čím konkrétně? Výstavou skla. V Harrachově se totiž nachází nejstarší dosud činná sklárna na světě. Kdysi ji vlastnil rod Harrachů, dnes je jejím vlastníkem firma Novosad a syn.

„Sklárna si v předminulém roce připomněla již tři sta let své nepřetržité existence a i nadále se úspěšně věnuje tomu, co ji ve světě proslavilo ruční výrobě nápojového a stolního skla," objasňuje Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín, a vzápětí dodává, že rod Harrachů zanechal v oblasti Krkonoš jedinečnou a nezaměnitelnou stopu.

Město slaví 300 let

Právě Harrachov, původně vesnice Dörfl, založená v 17. století, je s touto šlechtickou rodinou spjat nejúžeji. Město, v němž sídlí světově proslulá sklárna a také středisko zimních sportů, nese jméno svých majitelů od roku 1714. Letos tak slaví 300 let od svého přejmenování a toto výročí si výstavou Harrachovské sklo připomene i zámek v Kuníně.

Vzácné exponáty zapůjčilo nejen město Harrachov, ale také Krkonošské muzeum v Jilemnici, sídlící na starobylém zámku hrabat Harrachů. „Výstava navazuje na nedávnou úspěšnou výstavu k výročí tří set let harrachovského skla s názvem Z Nového světa do celého světa, připravenou Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze," přibližuje dále Jaroslav Zezulčík s tím, že tato výstava je zároveň prvním počinem připravovaného projektu Harrachovská cesta.

Co si pod tímto názvem představit? To, že v budoucnu by se měla propojit místa, jež jsou spojena s působením rodu Harrachů. „Projekt hodlá sledovat stopy, které rodina zanechala v různých částech Evropy. Významnou měrou se na něm podílí Krkonošské muzeum v Jilemnici, město Harrachov a zámek v Kuníně," řekl dále kastelán.

Zámek v Kuníně náleží mezi nejvýznamnější barokní zámky celé Moravy. Pro rod Harrachů jej v letech 1726 1734 postavil jeden z nejvýznamnějších rakouských architektů, Johann Lucas von Hildebrandt. „Jedná se o jedinou zámeckou stavbu tohoto stavitele na území České republiky. Nejvýznamnější stopu na tomto zámku zanechala hraběnka Marie Walburga, rozená Harrachová, která zde založila jednu z nejpozoruhodnějších škol své doby a vychovala budoucího Otce národa, Františka Palackého," uzavírá Jaroslav Zezulčík.

Výstava Harrachovské sklo bude na zámku v Kuníně k vidění od soboty 22. února do 11. května. Až do konce dubna je možno exponáty zhlédnout jen o víkendech, a to v době od 9 do 16 hodin. V květnu bude otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.