Počátky orchestru spadají do roku 1945, kdy se za dirigentský pult postavil Josef Laštůvka. Poté převzali taktovku: Leopold „táta“ Malík, Karel Tomášek a Felix Raděnda. V 70. letech vznikl rovněž dětský orchestr, pod vedením Jaromíra Gadliny, který úzce spolupracoval s velkým orchestrem. Od roku 1975 do současnosti je dirigentem a zároveň uměleckým vedoucím orchestru pan Jiří Grussmann. Za dirigentským pultem ho však občas vystřídá pozounista Jaroslav Hrbáč.

Za dobu trvání prošlo kolektivem více než 3000 mladých muzikantů. „Dlouhá léta orchestr působil při SOU strojírenském v Ostravě - Hrabůvce, avšak doba se mění a s ní i ti, kteří mají o orchestr zájem, proto v součastnosti spolupracujeme se Statutárním městem Ostrava a vystupujeme pod názvem Dechový orchestr Ostrava,“ připomínají muzikanti na svých webových stránkách.

Orchestr hraje skladby napříč hudebním spektrem a vždy se snaží přizpůsobit charakteru akce, na které účinkuje. „Pravidelně se účastníme domácích i zahraničních soutěží (soutěž DO v Ostravě, Zlota Lira Rybnik - Polsko), festivalů (Besana Brianza - Itálie, Tótkomlos - Maďarsko, řada festivalů v Polsku,…) a slavností (především ve Francii). Právě na zahraničních akcích propagujeme typicky české melodie, jako jsou polky, valčíky a pochody, se kterými sklízíme obrovské úspěchy. V našem repertoáru najdete koncertní skladby pro velké orchestry, úpravy skladeb vážné hudby, operetní, muzikálové, filmové, populární, ale i jazzové či swingové melodie. Mnohé z nich jsou právě dílem našeho dirigenta. Během koncertů i v průvodech s námi často vystupují i mažoretky,“ doplňují členové souboru.

Dechový orchestr Ostrava vystoupí ve štramberském Národním sadu v neděli 10. července od 15.30. (mer)