V pátek 5. dubna od 18 hodin se v Kavárně Vily Machů v Kopřivnici uskutečnilo „Setkání s hudbou sedmi staletí“, kde na loutnu a kytaru zahrál a slovem provedl nevidomý hudebník a učitel hudby Jiří Jelínek z Jilemnice. Tento komponovaný pořad v sobotu 6. dubna od 17 hodin mohli vychutnat také návštěvníci refektáře piaristického kláštera v Příboře.

Festival Dny umění nevidomých na Moravě pořádaný Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR, z. s., se koná již po pětadvacáté v různých moravských městech a každoročně se do něj zapojují další odbočky. Na Novojičínsku jej organizuje oblastní odbočka SONS ČR, z. s. v Novém Jičíně.

Koncerty na Novojičínsku budou pokračovat - v neděli 28. dubna v 17 hodin začne Hudební večer v Evangelickém sborovém domě v Novém Jičíně, na němž svým zpěvem a hrou na příčnou flétnu rozezní sál Eva Blažková. Posluchači se mohou těšit na večer písní s duchovní tématikou od baroka po romantismus za klavírního doprovodu Lukáše Poledny.

Dalším vystoupením bude koncert kytarového dua Kateřina Schejbalová a Filip Moravec v pátek 10. května od 17.00 hodin v kostele Sv. Jana Křtitele. Festivalové aktivity vyvrcholí v neděli 29. září slavnostním koncertem vokálně instrumentálního souboru dobové hudby gotiky, renesance a baroka Musica Pro Sancta Cecilia. Koncertu bude předcházet dopolední mše Svatá v Kostele Povýšení svatého Kříže v Kuníně za zrakově postižené a jejich přátele. Koncert začne v 14.00 hodin a bude součástí tradiční aktivity Zámku Kunín „Růže pro paní hraběnku“.

Součástí festivalu Dny umění nevidomých na Moravě bude rovněž výstava grafik a ilustrací Markéty Evjákové, která začne 5. září ve vestibulu radnice v Novém Jičíně na Masarykově náměstí a k vidění bude až do konce září.

„Vstupné na všechny akce je dobrovolné a bude využito na financování kulturních aktivit zrakově postižených. Aktivity festivalu Dny umění nevidomých na Moravě organizované na Novojičínsku se konají s finanční podporou Moravskoslezského kraje, měst Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a Frenštát pod Radhoštěm a společností Jednota, s. d. v Hodoníně a Pila Příbor, s. r. o.,“ doplnil Martin Hyvnar, ze sociální poradny SONS ČR - Nový Jičín.