Londýnská galerie The Architects Gallery, v části Teddington, je místem, kde lidé v současné době mohou spatřit skleněné výrobky Marcely Cinkové z Nového Jičína. O úspěchu, o němž sní snad každý umělec, přitom rozhodla náhoda. „Architektka, paní Wisam Kamleh-Chapman, hledala do své galerie nové umělecké výrobky, které by obohatily vystavovací síň něčím jiným, než jen obrazy, které doposud vystavovala. Prostřednictvím internetu našla mou webovou stránku a ihned mne kontaktovala,“ sdělila třicetiletá novojičínská umělkyně.

Své vázy, sklenice a misky Cinková poslala majitelce galerie po dohodě ihned poštou. „Vázy údajně mají úspěch, což mě moc těší,“ poznamenala radostně mladá žena, která je v Novém Jičíně poměrně známou výtvarnicí. Malovat začala v Lidové škole umění v Novém Jičíně již v pěti letech let. „Kromě malby na skleněné předměty také maluji na sololit, papír, dělám karikatury podle zakázky, zkusila jsem malbu na hedvábí, nábytek… prostě všechno možné,“ přiblížila svou tvorbu Cinková, která po základní škole absolvovala střední sklářskou školu ve Valašském Meziříčí, obor umělecko-řemeslné zpracování skla. Letos dokončila magisterské studium na Ostravské univerzitě, obor učitelství výtvarné výchovy pro střední a základní umělecké školy.

Její díla mohli vidět například návštěvníci Galerie Klein v Ostravě, Čajovny Nový Jičín, vystavovala ale také na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje či v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. A nyní tedy vystavuje v Architects Gallery, London-Teddington.

Když ji majitelka galerie Wisam Kamleh-Chapman kontaktovala, byla prý radostí v příjemném šoku. „Udělala mi velikou radost. Nikdy jsem netušila, že bych někdy své výrobky vystavovala kdekoliv v zahraničí a Londýn je opravdu úžasná příležitost,“ vyprávěla nadšeně Cinková, která dostala i osobní pozvání. „Snad mi to v příštím roce vyjde. Jsem velmi zvědavá, jak se mé výrobky v cizí zemi líbí. Je to určitě můj dosavadní největší životní úspěch,“ pokračovala Cinková.

Po absolvování školy se mladá výtvarnice nyní snaží sehnat práci. „Mým snem je učit děti výtvarnou výchovu. To je i mým přáním do příštího roku. Najít si práci, která mě bude bavit a která mi umožní sdílet své umělecké zkušenosti se žáky,“ uzavřela Marcela Cinková.

Výtvarnice Marcela Cinková z Nového Jíčína nyní vystavuje svá díla v jedné londýnské galerii.