Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, houslistou Alexandrem Plockem a violoncellistou Františkem Smetanou patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. V roce 2010 oslavilo 10 let novodobé existence.

I dnešní členové Smetanova tria – všichni tři významní čeští sólisté – dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. „Současní členové klavíristka Jitka Čechová, houslistka Jana Vonášková-Nováková a violoncellista Jan Páleníček ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jeho předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, kteří se setkávali na poli komorní hudby,“ lákají do Beskydského divadla ve své pozvánce organizátoři koncertu. Na žádost pořadatelů čas od času kombinují svá triová vystoupení se sólovými skladbami, tak jak to odpovídá původní slavné tradici této komorní formace.

Cesta Smetanova tria je v poslední době lemována mimořádnými úspěchy. Je pravidelným hostem významných pódií doma a v zahraničí. Trio se v poslední době několikrát vypravilo na zahraniční pódia - v prosinci minulého roku absolvovalo turné do Francie, kde pod vedením Johna Axelroda a za doprovodu Orchestre National des Pays de la Loire s bouřlivými ovacemi 7krát za sebou předneslo Beethovenův Trojkoncert pro 10 000 abonentů tohoto symfonického tělesa

Trio spolupracuje s předními dirigenty a s domácími i zahraničními orchestry, z nichž jmenujme například Bamberger Symphoniker, Orchestra della Svizzera italiana Lugano, Orchestre National des Pays de la Loire a další.

V novojičínském Beskydském divadle zahraje Smetanovo trio ve čtvrtek 9. února od 19 hodin. (mer)