Letos proběhl již sedmý ročník studentské a experimentální divadelní přehlídky Opona 2009. Velká změna nastala v době konání celé akce. „Opona se uskutečnila na konci jarních prázdnin, a tak se na základě požadavků souborů nehrálo v pátek a v sobotu, ale jen v sobotu,“ sdělila Hana Růžová, ředitelka pořádajícího Střediska volného času Fokus. Bohatý program tak odstartoval v dopoledních hodinách, zkoušet se začalo již krátce po sedmé hodně ranní. „Poslední soutěžní představení zazvonilo o čtvrt na osm večer,“ doplnila Růžová. V Novém Jičíně nechyběli jak domácí divadelníci, tak herci z Krnova, Ostravy, Opavy, Kopřivnice či Suchdolu nad Odrou.

Všechna představení sledovala bystrým okem odborná porota. V ní seděl Jan Karaffa, lektor Ostravské univerzity, kde se zabývá dramatickou výchovou, dále Hana Galetková, mimo jiné divadelní režisérka a v neposlední řadě pedagog kulturní dramaturgie na Slezské univezitě v Opavě. Nechyběl také divadelní režisér a choreograf Tomáš Volkmer a divadelní nadšenkyně z Nového Jičína Michaela Sekerášová. Průvodního slova se zhostila dvojice Karolína Růžová a Bohdan Knězek.

Všechny spolky předvedly před početným publikem skvělé výkony. Ovšem vyhrát přímou nominaci již na 48. ročník divadelní přehlídky Šrámkův Písek mohl jen jeden. „Sedmý ročník krajské přehlídky experimentálního divadla vyhrálo Divadlo Vysokozdvižného soumara z Opady, s inscenací Hra,“ oznámila ředitelka Fokusu. Opavští herci tak v květnu zavítají do jihočeského Písku. Doporučení poroty získaly ještě dva spolky. Divadlo Smršť z Kopřivnice, s představením Proč to nezkusit, a ostravské Dividlo, s hrou Sen. „Doporučení poroty znamená doporučující dopis organizátorům celostátní přehlídky. Soubor tak má možnost být na přehlídku pozván,“ osvětlila Růžová.

Přehlídku studentského divadla vyhrálo již jednou oceněné Dividlo z Ostravy, tentokrát z inscenací Ostrov. Druhou příčku vybojovali herci z novojičínského divadla na Kraji, s představením Rodina. Oba oceněné spolky získaly taktéž doporučení, ovšem na celostátní přehlídku Mladá scéna, jež se koná v červnu v Ústí nad Orlicí.

Celá sobota proběhla v novojičínské dramatické Mekce ve výborné atmosféře, Opona 2009 byla úspěšná. „Díky patří organizátorům, souborům a zejména všem z Beskydského divadla – protože byli prostě skvělí,“ dodala spokojeně Hana Růžová.