„Děti zhlédnou sestřih osmnácti filmů a pohádek, ve kterých nadabovali role herci a herečky nominovaní na Cenu Miroslava Moravce (CMM) a pak pro své favority hlasují,“ uvedla Lenka Šimurdová z pořádajícího Kulturního a informačního střediska Sněženka v Sedlnicích.

Ve středu 24. března hlasovací urny dorazily také do Základní školy v Šenově u Nového Jičína. Žákům byl před začátkem projekce rozdán seznam nominovaných filmů a tři hlasovací žetony. Všechny mohli dát buď jednomu herci za jednu dabovanou roli, nebo také ocenit každým žetonem jednoho dabéra. Někteří měli o svých favoritech jasno ještě před skončením promítání, jako například zdejší osmák Filip Kedroň: „Dám hlas buď Vojtkovi za roli Harryho Pottera nebo Tereze Chudobové za Popelku. Jejich výkony se mi líbí nejvíce.“ Jiní se rozhodovali až do úplného konce. „Favorita ještě nemám a rozhoduji se podle hlasu. Více než animované se mi líbí hrané filmy,“ podotkl Matěj Purmenský.

Myšlenka ocenit dabérské výkony hereček a herců v oblasti dětských filmů a pohádek se zrodila před dvěma lety, kdy byli v Sedlnicích korunováni na krále a královnu českého dabingu Valérie Zavadská, ta mimochodem stojí v čele letošní poroty, a Miroslav Moravec.

Devět nominací

Přípravu prvního ročníku ovšem v loňském roce přerušila smrt legendárního dabéra, který nezapomenutelným hlasem namluvil například komisaře Moulina nebo inspektora Kojaka. „Myšlenka dabingového festivalu v naší obci mi byla od počátku sympatická a obec se rozhodla ji ve zrodu podpořit. Nejen, že se Sedlnice zviditelní na mapě republiky, ale taková akce musí nadchnout i místní lidi,“ řekl starosta František Jordánek, jenž je členem přípravného výboru CMM.

Seznam devíti nominovaných herců vznikl v hlavách poroty soutěže a nechybí na něm tato jména: Filip Švarc, Tereza Chudobová, Vojta Kotek, Michal Jagelka, Jana Páleníčková, Nikola Votočková, Rozita Erbanová, Filip Jančík a Martin Sobotka. „K tomuto výčtu můžeme přidat ještě jedno známé jméno, a to, že moderátorem korunovačního večera bude Aleš Cibulka,“ dodala na závěr Lenka Šimurdová. (pat, edm)