Rozhádaný pohádkový les, kde ožívají nadpřirozená stvoření od neposedných žínek po babku kořenářku, se stal ústředním motivem pro divadelní hru s pracovním názvem Všední den. Hra je koncipována tak, aby přinesla poučení a zároveň pobavení těm nejmenším. Rodiče si ale určitě také přijdou na své. Současný počet ochotníků se pohybuje okolo deseti lidí, mezi nimiž jsou i děti do dvanácti let.

Pohádku divadelníci nacvičují už od začátku února a zatím se úspěšně prokousávají prvním dějstvím. „Příběh pojednává o jednom obyčejném dni v lese, ve kterém se denodenně odehrávají stále stejné půtky mezi stromy, pařezy a ostatními. Mužíčkovi se nelíbí, že je les takový rozhádáný, a tak si vymyslí, že dostal sklerózu a něco strašlivě důležitého ztratil. A les, nejdřív rozhádaný a škodolibý, se začne pomalu stmelovat při hledání. Požádají babku, aby namíchala lektvary proti zapomnětlivosti, a také požádají lidi v hledišti, jestli nemají něco proti skleróze. Ten trpaslík mezitím zapomněl, proč to vlastně dělá, ale svůj účel to bude mít. Les bude na konci dne spokojený a všechno dopadne dobře,“ popsala děj Markéta Justová, vedoucí divadleního spolku ve Fulneku.

Plánovaná premiéra připadne na 20. května tohoto roku, kdy se ochotníci se svou hrou ukážou veřejnosti. Ačkoli se může zdát, že pohádkový les je tématem ryze dětským, najdou zde i dospělí narážky, kterým se mohou od plic zasmát. „Pohádka je pro děti ale dospělí si najdou mezi řádky to svoje,“ doplnila Justová s tím, že se pod originálním scénářem rýsuje díky podání divadelníků nenápadně další scénář pro dospělé, který má s originálem jen málo společného.

Divadelníci zkoušeli v neděli krátce po obědě v sále Městského kulturního střediska ve Fulneku. V prvním dějství vystupují rivalové smrk a buk, cynický mužíček, ospalý pařez, pošťák šnek a také půvabný kůrovec. (vru)