Svůj Historický den pořádají Odry už od roku 2003. Za jeho vznikem stojí členové místního Historicko – vlastivědného spolku – občanského sdružení, které v Odrách funguje od roku 1994. „Původně byla tato myšlenka inspirovaná publikacemi o významu husitského hnutí na území severovýchodní Moravy. Málo se ví, že Odry patřily k jedněm z nejvýznamnějších husitských měst na tomto území. Husité se zde opevnili a právě odsud pořádali své výboje například do Slezska,“ vysvětlil už dříve jednatel organizátorského spolku, Petr Lelek. Původním záměrem Husitských slavností, jak se při svém prvním ročníku akce nazývala, bylo tedy vypíchnout historickou odlišnost Oder od okolních měst.

Také další ročník Historického dne se drží středověké minulosti. Stejně jako loni, i letos bude mít nějakou stěžejní inspiraci.Zatímco v roce uplynulém jí bylo založení města, nyní se bude vše točit kolem jeho znaku.

Organizátoři se snaží do akce tradičně vtáhnout místní občany. Pořádají například klání mezi oderskými základními školami. Od dopoledne uvidí příchozí spousty šermířů, rytířů, loupežníků, tanečníků, hudebníků a komediantů. Čeká je také rytířský turnaj, pohádky, soutěže, dobová muzika, folklorní a scénické tance, noční ohňová vystoupení a spousta jiné zábavy. Nebude ani chybět rekonstrukce historické bitvy. To vše v podáních historických skupin Svobodní sedláci, skupin historického šermu Keltik, Historika, Lotrpání z hradu Kastalotr, Heno, Havrani a Dačičtí, historické kapely Codex, taneční skupiny Starší a ještě starší, folklorního souboru Salichovci a dalších.

Kromě zmíněných bodů programu se příchozí mohou těšit také na procházku po Odrách s historickým výkladem. Vše začne tuto sobotu 13. září od 10 hodin srazem u kašny na náměstí v Odrách. Program se bude konat v areálu zámeckého parku. (mer)