A proč ne je zkratka celého názvu Amatérská přehlídka rádoby ochotných činoherních nezávislých ensambles. Jedná se o opravdu první ročník přehlídky, která v Odrách nabídne domácímu publiku nezávislou divadelní tvorbu. „Z hlediska souborů se představí hlavně spolky z Novojičínska, jako například Divadelní soubor Lojza z Oder, ZUŠ Odry, Dětský divadelní soubor ze Štramberku, Bodlák z Bernartic nad Odrou a další,“ vysvětlují ve své pozvánce pořadatelé.

Přehlídky budou probíhat každodenně od středy do soboty. V pracovní dny se v Dělnickém domě dočkáme vždy jednoho představení, v sobotu přijdou na řadu hned čtyři. Jako první se představí ve středu 3. listopadu Taneční obor při ZUŠ Odry a Klub přátel ZUŠ s dětským muzikálem Kocourek Modroočko, v němž mladí herci povypráví příběh o tom, jak malý kocourek poznává svět. Slavnostní zahájení celé přehlídky je naplánováno na 18. hodinu.

Ve čtvrtek se předvede Divadlo Devítka Ostrava se svou komedií Mátový, nebo Citrón. „Skupina herců zkouší bulvární frašku z dvacátých let minulého století. Je pár dní před premiérou a nic není hotové. Technika je flegmatická, kostymérka držkatá, režisérka nezvládá krizové situace. Mezi herci vzrůstá napětí. Nadchází večer premiéry…“ naznačují zápletku členové souboru. Představení začne v 19 hodin. Ve stejný čas, ale v pátek vystoupí v Odrách Divadelní soubor Berani Těškovice s konverzační komedií Dámský krejčí.

Divadelní žně nakonec vypuknou v sobotu. Hrát se bude od 10. do 20. hodiny. Postupně se předvedou Dětský divadelní soubor Divadla pod věží ve Štramberku s pohádkou pro děti i dospělé Zlatovláska, Bodlák Bernacké Ochotnické Divadlo s lidovou fraškou Žena hašteřivá a manžel zoufanlivý a Divadelní soubor Lojza z Oder s komedií Nejkrásnější válka. V osm večer pak dojde k předání části výtěžku Klubu Zvoneček v Odrách.

Přehlídka A proč ne se bude v oderském Dělnickém domě konat od středy 3. do soboty 6. listopadu. (mer)