Alfieriho hra Šest tanečních hodin v šesti týdnech, strhující herecký duet o lidské opuštěnosti a nikdy neumírající naději, je divadelní skvost. K jeho režii se podařilo získat Zdeňka Duška a hrají v něm dvě velké herecké a lidské individuality - Chantal Poullain a Oldřich Kaiser. Hra popisuje osudy dámy, která bojuje proti blížícímu se stáří tím, že si sjedná domácího učitele tance.

Během šesti tanečních lekcí se otevírá prostor pro dialog, ve kterém se na povrch dere trápení osudů obou protagonistů – jak dámino nevydařené manželství, tak stigma homosexuála a minulost poznamenaná ne zrovna idylickými intimními vztahy.

Tvůrce hry Richard Alfieri studoval v New Yorku u legendárního herce a pedagoga Sanforda Meisnera, jednoho z průkopníků metody Stanislavského na americkém území. Už na studiích si přivydělával jako filmový a televizní scénárista, což zůstalo jeho hlavním zaměstnáním do dnešních dnů. Na kontě má mimo různých seriálů a naučných pořadů i sedm celovečerních filmů, z toho tři televizní. Na několika dalších se podílel jako producent nebo herec. Jeho nejčastějším filmovým spolupracovníkem je režisér Arthur Allan Seidelman. I když za svůj dosavadní život, vyplněný poctivým scénáristickým řemeslem, nasbíral různé ceny a ocenění, Šest tanečních hodin v šesti týdnech je prvním dílem, které vydobylo svému autorovi skutečně mezinárodní uznání. „Taková věc se asi podaří jen jednou za život. Ale myslím, že docela chápu, proč ten text promlouvá k lidem tolika odlišných kultur. Je přece především o hledání toho společného. Ty dvě postavy jsou skálopevně přesvědčené, že nikdo už do jejich života nemůže nic přinést, na první pohled jsou povahově zcela odlišné, mají rozdílné hodnotové zázemí… I přesto se ale dokáží nakonec otevřít a navázat opravdu hluboký vztah. Taneční lekce jsou metaforou pro předávání životních zkušeností, které mezi těmi dvěma lidmi probíhá. Myslím si, že to je naprosto univerzální poselství,“ popsal svou hru velice výstižně sám autor.

Divadelní hru Šest tanečních hodin v šesti týdnech uvede tuto středu 22. září oderský Dělnický dům. (mer)