Poprvé se konal mezinárodní festival dechových orchestrů ve Studénce a Jistebníku před dvěma lety, teď po roční pauze přišel čas na jeho opakování. Napoprvé vzbudil poměrně slušný zájem. „Byli jsme z toho až trochu překvapení, ocenily to tenkrát ale i účinkující kapely,“ připomněl Lukáš Zavadil Městského kulturního střediska ve Studénce, které akci pořádá.

Také letos je festival rozložen do dvou dní. V sobotu se koná ve Studénce na letním stadionu TJ Vagónka. „Probíhat bude u nás od 14 do 18 hodin, poté ale bude pokrčovat volná dechovková veselice,“ prozradil Zavadil. Hlavní část programu zahájí pochod jednotlivých souborů, představí se ASH DOM Jistebník, MDO města Kopřivnice, slovinská Godba Gorje nebo DO ZUŠ Prostějov. Všechny doprovodí mažoretky a na závěr se předvedou všechny soubory společně. Veselice poté proběhne pod taktovkou dechové hudby Maguranka ze Slovenska.

V neděli se vše přesune do Jistebníku. Ve 14 hodin tam začne Hvězdicový pochod ke kulturnímu domu, kde vystoupí postupně stejná sestava jako v sobotu ve Studénce. I tady proběhne velký společný koncert všech muzik.

Kromě Jistebníku a Studénky se menší koncerty budou v rámci festivalu konat i v jiných městech. V sobotu se od 10 hodin dopoledne představí ve Štramberku slovinský soubor Godba Gorje, stejný soubor se ve stejný čas, ale v neděli, předvede také v Kopřivnici před Kulturním domem. (mer)