Na začátku týdne opustili Novojičínští hlavní město Spojených států a vydali se na severovýchod do Philadelphie. Ve městě, ležícím na půli cesty mezi Washingtonem a New Yorkem, zavítali do centra, viděli Zvon svobody, Independence Hall a schody, kde trénoval Robert „Rocky" Balboa.

V úterý dojeli zpěváci do nejlidnatějšího města USA. V newyorské čtvrti Manhattan zavítali nejdříve do slavného Central Parku, poté pluli lodí po řece Hudson, ze které viděli Sochu svobody, prohlédli si Time square a den zakončili v Rockefeller Center.

Město, které nikdy nespí

„New Yorku se oprávněně říká město, které nikdy nespí. Lidé se dělí na dvě skupiny, jedni tohle město milují, druzí jej nesnášejí. Za Ondrášek bych řekla, že většina z nás patří do skupiny lidí, která si New York zamilovala," sdělila jedna ze členek sboru, Eva Radinová.

Středeční den strávili členové sboru rovněž putováním po památkách. Viděli Památník 9/11, na jehož místě dříve stály mrakodrapy Světového obchodního centra, které byly srovnány se zemí při teroristických útocích v září 2001. Po uctění památky obětí se vydali do centra financí, ke slavné burze na Wall Street a pokračovali k místu bývalé konzervatoře, kde dříve působil Antonín Dvořák.

Setkali se s krajany

„Musím říct, že po dnešní prohlídce jsem opravdu moc nadšená, že jsem sem mohla jet," uvedla další členka sboru, Barbora Havlíková. Zpěváci navštívili i místo, kde byla pořízena nejslavnější fotografie Marilyn Monroe, či slavný mrakodrap Flatiron.

„Poté nás čekal přesun do čtvrti Queens, do Bohemia Hall and Beer Garden, kde jsme měli připravený koncertní program pro krajany z newyorského Sokola. Koncert byl krajany přijat s velkým povděkem a ještě několik desítek minut po koncertě jsme si s krajany povídali," řekl sbormistr Josef Zajíček.

Anna Macíčková