Rok co rok se na Štěpána vrací do Žerotínského zámku v Novém Jičíně orchestr P. J, Vejvanovského. Mnoha lety prověřený soubor vznikl už na podzim roku 1970 jako neprofesionální těleso. Zpočátku se věnoval studiu barokních skladeb se zvláštním zřetelem na dílo P. J. Vejvanovského, jehož jméno, jak již bylo řečeno, přijal. Později rozšířil svůj repertoár o díla klasická i moderní.

Komorní orchestr nese jméno hukvaldského rodáka Pavla Josefa Vejvanovského, jednoho z nejvýznamnějších barokních umělců sedmnáctého století a není pro novojičínský region žádnou neznámou veličinou. Už několik desetiletí dodává svou krásnou barokní hudbou hudební radost několika generacím na svých pravidelných koncertech a veřejných vystoupeních. Za více než tři desetiletí své práce má na svém kontě více než 230 koncertů, několikrát natáčel pro ostravský rozhlas i televizi. Uskutečnil řadu zájezdů na festivaly doma i v zahraničí. Účinkoval v Německu, Polsku, Maďarsku a v Jugoslávii.

S orchestrem též spolupracovala řada významných sólistů jmenujme alespoň hobojistu J. Kaniaka, hornistu M. Petra, kytaristu Zelenku, violoncellistu Marka Jerieho. Svou pozornost věnuje i mladým začínajícím umělcům.

Největší síla tohoto hudebního tělesa je v interpretaci barokní hudby. „Soubor P. J. Vejvanovského je už svým obsazením typický pro barokní období. Housle, violy, violoncella, kontrabas a cembalo se hodí především pro interpretaci hudby tohoto období. Dvanáctičlenný orchestr vystupující vestoje a bez dirigenta má v repertoáru již zmiňované barokní skladby, hraje ale také hudbu klasicistní a soudobou,“ stručně popisuje expert na interpretaci klasické hudby Ladislav Vácha.

Už na Štěpána, v neděli 26. prosince, zahraje orchestr v novojičínském Žerotínském zámku. V Trámovém sále zazní v rámci obnovení tradice zámeckých vánočních koncertů skladby známých mistrů od 16 hodin. Jako host vystoupí Daniel Svoboda na klarinet a Roman Mžik na housle. (mer)