Jako každý rok zahájí Dny evropského dědictví v devět hodin veřejná snídaně, což je příjemné setkání u kávy, čaje a chleba s máslem.

„Pokud budete mít zájem, můžete také donést například nějaký svůj koláč,“ vybízejí Městská kulturní zařízení Hranice, která Dny evropského dědictví ve městě pořádají.

Brány památek i výstavních síní se tuto sobotu otevřou od devíti do šestnácti hodin.

Galerie M+M láká na Třetí salon výtvarníků, na zámku bude k vidění výstava obrazů z názvem Odstíny hranické rodačky Renaty Doležalové, dvorana zámku se promění v letiště a návštěvníci zde budou moct ochutnat speciality ze šesti vybraných zemí Evropské unie, na Staré radnici můžete navštívit expozici Buď připraven! k stoletému výročí skautingu v Hranicích nebo vystoupat na radniční věž, v synagoze vystoupí židovská skupina Lechaim.

Přístupný bude návštěvníkům také kostel Stětí svatého Jana Křtitele, Židovský hřbitov, evangelický kostel na Šromotově náměstí nebo Tunel bývalé Severní dráhy ve Slavíči.

Kromě zpřístupněných památek se mohou návštěvníci zúčastnit jedné z několika komentovaných prohlídek se zkušenými průvodci, ať už areálem Staré střelnice či Kostelíčka nebo k Propasti. Ve vstupní hale Základní umělecké školy bude k prohlédnutí i poslechu jeden z posledních funkčních orchestrionů v Česku. Kdo bude mít chuť a umí hrát na piano, může zasednout za tento nástroj, který bude opět umístěn na hranickém náměstí. Vstup do památek a na program je zdarma.

Program DED Hranice.Zdroj: reprofoto MKZ Hranice

Zpřístupněné památky v sobotu 19. září od 9 do 16 hodin

Kostel Stětí svatého Jana Křtitele, Masarykovo náměstí

Synagoga, Janáčkova ulice

Židovský hřbitov, Zborovská ulice

Mauzoleum, městský hřbitov Hranice

Kostelíček

Arboretum Střední lesnické školy, Jurikova ulice (do 17 hodin)

Mázhaus, Radniční 29

Kunzova vila, třída 1. máje 328

Tunel bývalé Severní dráhy, Slavíč

Kaple svatého Josefa, Slavíč

Malé muzeum minerálů ve Stříteži (9-12 a 14-18 hodin)

Expozice historie Potštátska, Zámecká 1, Potštát