Pavel Szabo, který se tuto sobotu předvede v novojičínské čajovně Archa, už o sobě dal na severní Moravě pořádně vědět. „Je vítězem mezinárodní soutěže ve Štramberku z roku 2009, umístil se na přední pozici v celostátní soutěži roku 2008 a zúčastnil se mistrovských kurzů slavných kytaristů, mimo jiné i Štěpána Raka či Jiřího Jirmala," zvou na koncert ve své pozvánce pořadatelé.

Szabo v posledních letech hraje na koncertech pořádaných v lázních, zámcích a čajovnách po Moravskoslezském kraji a snaží se prosadit klasickou hudbu. Taktéž se věnuje folkovému písničkářství. „Těšte se ale také na renesanční hudbu, latinskoamerické skladby i orientální melodie z celého světa," upřesnili sobotní program organizátoři.

Čtyřiadvacetiletý ostravský rodák dává klasické hře na kytaru vše. „Klasický styl hraní na kytaru umožňuje opravdu neskutečnou symfonii tónů a harmonii. Možná by se dnes Beethoven divil, jaké další možnosti vymysleli lidé za uběhlá staletí a jaké další styly vznikly právě díky kytaře," řekl o své tvorbě sám Pavel Szabo a přiznal, že svému nástroji zcela propadl: „Již jako malé dítě jsem toužil na klasickou kytaru hrát a rozezvučit tak úžasnou harmonii tónů. Jak léta ubíhala, čím dál více jsem se zdokonaloval. V těchto dnech si stále více uvědomuji touhu po hudbě. Mým snem je koncertovat ve velkých sálech a ztratit veškeré uměle naučené touhy a využít naplno toho, co mám přirozeně v krvi žít hudbou kytary." Za svůj vzor označuje po celém světě uznávaného geniálního kytaristu Štěpána Raka, kterého jsme měli možnost nedávno slyšet při adventním koncertě v novojičínské Španělské kapli.

Pavel Szabo vystoupí v novojičínské čajovně Archa v sobotu 9. března od 20 hodin. (mer)