Slavnostního aktu se ujal starosta obce Slatina Luděk Míček, a to v rámci půlkulatého pátého ročníku festivalu Slatinská country pohoda. Ten proběhl tradičně v závěru června v areálu u kulturního domu ve Slatině a nabídl celodenní program s řadou country hudebních i tanečních vystoupení.

Kapela vznikla v roce 2001 a po menší obměně původní sestavy v ní dnes hrají muzikanti na kytaru, housle, mandolínu či banjo, ale slyšet jsou také ne příliš obvyklé nástroje, jako například valcha, chřestidlo nebo foukačka.

„V plném obsazení má naše kapela celkem jednatřicet dobře naladěných strun a třiačtyřicet pravidelných vlnek," poznamenal muzikant a zpěvák skupiny Jiří Binar, jenž dodal, že jsou jediná country kapela hrající na valchu a dvě banja, čtyřstrunné a pětistrunné.

Nevystupují však pouze před domácím publikem, ale často vyjíždějí i za hranice Slatiny, do okolních obcí a měst a na svém kontě už mají i několik nemalých úspěchů. „Těžké bylo tehdy rozhodování, zda se posunout ze zakouřených hospod na ozvučené pódium, nebo zůstat ve skromných podmínkách a hrát si jen tak pro sebe.

Nakonec jsme se rozhodli, že se posuneme o pomyslný stupínek výše," nastínil začátky kapely Jiří Binar s tím, že první jejich výzvou byla účast na festivalu Bolatické Křeménky v roce 2007.

Starosta Slatiny Luděk Míček pokřtil hudebníkům jejich první vydané album. Poté si všichni společně připili.Zdroj: DENÍK / Ivana Reková

Postupně začali obrážet nejrůznější akce, oslavy i svatby, několikrát se zúčastnili také Suchdolského country festu, kde v roce 2012 a stejně tak o tři roky později vybojovali první místo v hlasování publika. Na jaře letošního roku se kapela zavřela do nahrávacího studia TonySound v nedalekém Pustějově a nahrála tam své první cédéčko, čímž pokořila svoji další výzvu.

Album s názvem První obsahuje jedenáct známých hitů, jež vycházejí z tradic trampské a country hudby, která je v České republice dlouhodobě zakořeněná. Milovníci tohoto hudebního stylu se mohou zaposlouchat do písniček jako Hej, kočí, Bessie, Zrádné banjo a dalších. Jejich nejbližším cílem, na kterém v současné době usilovně pracují, je vydat album s vlastními písničkami.

„V šuplíku už máme prvních pět skladeb z pera našeho kytaristy Radima Vavroše a postupně pracujeme na dalších," uzavřel Jiří Binar.

Ivana Reková