Druhou sezónu letošního jazzového klubu v novojičínském klubu Galerka na Staré poště odstartuje tento pátek bluesové seskupení slovenského původu Bluesweiser. Ta hraje v současnosti dravé elektrické blues s funky, shuffle a boogie prvky. Repertoár je postavený na vlastních kompozicích a také vlastním zpracování převzatých skladeb.

Bluesweiser po čas svého trvání přešel více stádií od čistě akustického přes elektro-akustické až po dnešní elektrické. Zakladatelem skupiny je kytarista a zpěvák Juraj „Ďuro“ Turtev, Erich “Boboš” Procházka a Ján Litecký Šveda. „Jak říká Ondřej Bezr z časopisu Rock & Pop je právě Turtev srdcem slovenského blues, Procházka jeho rukama a Šveda jeho hlavou,“ potvrdil kvalitu uskupení pro Region hudební publicista Richard Boryna. Všichni tři muzikanti jsou členy Slovenské bluesové společnosti, která pořádá koncerty, vydává bluesové CD samplery a organizuje hudební bluesové dění na Slovensku.

Skupina Bluesweiser je častým hostem na domácích a mezinárodních festivalech a je vyhledávanou formací v lokálních českých a slovenských bluesových a jazzových hospodách. Skladby vynikají muzikální hravostí, hudební invencí a skupina se vyhýbá hraní "cover" verzí známých bluesových skladeb. Zpívá slovensky a anglicky. Juraj „Ďuro“ Turtev je dramaturg bratislavského klubu Aligátor a zároveň vede akustické sdružení Dura & Blues Club. Vystupuje i jako sólista či v nejrůznějších příležitostních skupinách.

V novojičínském hudebním klubu Galerka na Staré poště vystoupí slovenská kapela Bluesweiser tento pátek 26. září od 20 hodin. (mer)