Komedie Holky z kalendáře nabídne v Novém Jičíně zábavu pro všechny bez rozdílu vkusu. „Je to něžná a jímavá komedie o ženách, které jsou pro dobrou věc ochotny udělat to, co by je nenapadlo ani v těch nejodvážnějších snech," řekla dramaturgyně novojičínského Beskydského divadla Alena Svobodová. Na počátku byla skutečná událost, která se stala námětem pro film a později i základem úspěšné divadelní hry.

Dámy v letech z jednoho venkovského hnízda, kde není příliš bohatý společenský život, se domnívají, že mají své nejlepší časy za sebou. Každá z nich se musí vyrovnávat s nějakou těžkou životní situací odchodem dítěte, smrtelnou nemocí manžela, krachem živnosti, manželskou nevěrou a to bez naděje, že jednou bude líp a že ještě za nějakým rohem čeká nový a lepší život. Nápad nafotit kalendář s akty je bláznivý úlet, který se postupně promění ve velkolepou vzpouru proti osudu, proti stáří, proti životní marnosti.

Není tak důležité, že kalendář promění ospalé městečko v metropoli a dámy z farního spolku v mediální celebrity, jako to, že jeho prostřednictvím najdou, ve stínu smrti, znovu ztracenou svobodu, hravost, nová přátelství, nové sny a novou naději. Pro Divadlo ABC hru nastudoval v české premiéře režisér Ondřej Zajíc. „Ve hře se představí Hana Doulová, Veronika Gajerová, Dana Batulková, Radka Fidlerová, Jitka Smutná, Kateřina Macháčková, Lenka Termerová, Jan Vlasák, Luba Skořepová a další," doplnila Svobodová v pozvánce.

Novojičínské Beskydské divadlo uvede hru Holky z kalendáře v pátek 25. ledna od 19 hodin. (mer)