Od minulého roku se, v době od října do května, zhruba dvakrát do měsíce, kopřivnickým kinem rozléhá operní zpěv. Nejslavnější zpěváci tohoto žánru do místního biografu vstupují díky přenosům z Metropolitní opery.

O možnost přenášet světově známá představení z Metropolitní opery kopřivnické kino usilovalo od chvíle, co dosáhlo nejen digitálního zvuku, ale také obrazu. Jako jedinému na Novojičínsku se to nakonec podařilo a tak mohla být minulý rok v říjnu slavnostně zahájena první sezona. Přes počáteční malý zájem o operu si světově známá představení, jak se zdá, své fanoušky ve městě automobilů i širokém okolí našla. „Za loňskou sezonu jsme odehráli dvanáct přímých přenosů. K nejúspěšnějším patřily opery Juseppe Verdiho, na které přišlo přes sto lidí,“ zhodnotila sezonu vedoucí kopřivnického kina Radka Korená a pokračovala. „Bylo vidět, že čím déle u nás operu promítáme, tím si získává více stálých návštěvníků, fanoušků a posluchačů.“

Začátky promítání přenosů z Metropolitní opery byly podle pořadatelů slabé. Když už se zdálo, že příští sezona nebude vůbec, situace se obrátila o sto osmdesát stupňů. „Návštěvnost byla vzestupná. Ze začátku byla nižší, maximálně tak dvacet lidí za představení, takže jsem si své diváky spíš hledali,“ potvrdila Korená s tím, že si myslí, že proti hrálo nejspíš i to, že v letošní sezoně nebyly nasazeny nějak extra divácky úspěšné tituly. „Je ale pravda, že když už se k nám někdo vypravil, tak byl tím, jakým způsobem je opera přenášena, velmi mile překvapen,“ doplnila vedoucí kina vzápětí.

Přenosy oper totiž nenabízejí jen samotné představení, ale také další zajímavosti a „lahůdky“. „Při představení v kinech je vidět spousta zajímavostí, přidaných hodnot, a to hlavně díky přestávkám. V nich je divákům ukazováno zákulisí, zprostředkovávány rozhovory s interprety, autory, majiteli. Velká výhoda je také to, že představení snímá čtrnáct kamer. Kdyby jste tedy byli přímo v Metropolitní opeře, viděli byste všechno jen z dálky. Takhle můžete vidět i skvělé herecké výkony hezky zblízka,“ vypočetla výhody přenosů Korená.

Poslední představení se podle Korené dočkaly diváckého úspěchu a to až takového, že na jedno dorazilo v průměru sto návštěvníků. Jejich věkový průměr byl kolem čtyřiceti let, ale našli se prý i mnohem mladší. „Nejprve se zdálo, že opera bude především pro starší publikum, které je schopné tu těžkou hudbu pojmout, ale byla jsem sama překvapena, že postupně se přidávali mladší a mladší diváci. Vůbec nejmladšímu mohlo být tak čtrnáct let, pak přišlo také několik pětadvacetiletých, kteří byli tak nadšení, že se začali vracet,“ prozradila Korená.

Úspěch přenosů oper byl nakonec tak velký, že kopřivnické kino se zapojí také do přenosů letošních. Podle pracovníků kina bude na programu zase zhruba dvanáct představení. Letos ale s tím rozdílem, že půjde o opery mnohem známější.